TVP pozwała Adama Bodnara. "Atakuje się tych na widoku, cel to efekt mrożący"

Adam Bodnar może powiedzieć, że nie ma legitymacji by być stroną procesu, bo był w programie jako Rzecznik Praw Obywatelskich - mówił w Analizach TOK FM dr Adam Ploszka z UW.

Telewizja Polska pozwała jako osobę prywatną Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara o naruszenie dóbr osobistych w związku z jego medialną wypowiedzią dotyczącą sprawy zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. RPO pozew uważa za "próbę nacisku na organ konstytucyjny". TVP od Bodnara żąda przeprosin w formie płatnego ogłoszenia opublikowanego na stronie głównej portalu Onet.pl, wpłaty 25 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zwrotu kosztów sądowych.

Pozew ma związek z wypowiedzią Bodnara w programie "Onet Opinie" z 16 stycznia br. dotyczącą ataku na prezydenta Gdańska podczas finału WOŚP. W rozmowie poruszono m.in. kwestię kanałów telewizyjnych, które podczas pobytu w więzieniu mógł oglądać sprawca zabójstwa Stefan W.

Bodnar powiedział m.in.: "Musimy zwrócić uwagę, (...) do jakich mediów potencjalnie mógł mieć dostęp pan Stefan. Jeżeli on był zamknięty, to on (...) korzystał tylko i wyłącznie z mediów, które są tzw. telewizją naziemną". Dodał, też że "kanał, który jest nadawany całą dobę, to jest TVP Info". Pytany, czy sugeruje, że Stefan W. "siedział w więzieniu i się nakręcał, bo mu w celi włączyli TVP Info", Bodnar odparł: "Ja tego nie wiem, czy tak było, bo trzeba byłoby to przeanalizować. Ale moim zdaniem to jest jedna z tych kwestii, które należałoby w tej sprawie wyjaśnić. Jakie mogą być konsekwencje braku dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ także na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy".

Odnosząc się do pozwu, Bodnar napisał w poniedziałek na Twitterze, że uważa go za "próbę nacisku na organ konstytucyjny".

Agata Kowalska, prowadząca Analizy TOK FM, zwróciła uwagę, że choć TVP pozwała Adama Bodnara jako osobę prywatną, to w piśmie widnieje adres siedziby Rzecznika Praw Obywatelskich. - Pewnie TVP chciała uniknąć pozwania urzędu, żeby w konsekwencji w obronie jego praw nie stanęła Prokuratoria Generalna. Mielibyśmy wtedy spór dwóch stron związanych ze Skarbem Państwa – wyjaśniał dr Adam Ploszka z Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW.

Jak dodał ekspert, mamy do czynienia ze sporem cywilnym, więc teraz inicjatywa jest po stronie Adama Bodnara. - On może powiedzieć, że nie ma legitymacji by być stroną procesu, bo był w programie jako Rzecznik Praw Obywatelskich i wielokrotnie zostało to w podkreślone – tłumaczył Płoszka.

Według prawnika – choć TVP może mieć dobra osobiste – to w tym przypadku nie zostały one przekroczone. - Przekroczenie granic wolności słowa jest bardzo kontekstowe. Zawsze uwzględnia się szereg okoliczności. Rezultat tego procesu byłby jednoznaczny. Adam Bodnar nie naruszył dóbr osobistych TVP. Weźmy pod uwagę standard debaty publicznej w sprawach mających znaczenie polityczne. Przyjmuje się, że możemy więcej powiedzieć. W przeważającej większości to były opinie, których nie da się weryfikować w kontekście prawy i fałszu – mówił dr Płoszka.

Agata Kowalska zauważyła, że o TVP w całej przestrzeni medialnej pada wiele krytycznych opinii. - Musieliby pozwać pół Twittera – ocenił prowadząca.  Zdaniem dr Ploszki pozwanie akurat Adama Bodnara nie było przypadkowe. - To celowe działanie, żeby wywołać efekt mrożący. Zaatakowano tych, którzy są najbardziej widoczni. Żeby każdy maluczki trzy razy pomyślał, zanim coś napisze negatywnego o TVP – podkreślił prawnik.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
TVP pozwała Adama Bodnara. "Atakuje się tych na widoku, cel to efekt mrożący"
Zaloguj się
  • marudna.maruda

    Oceniono 2 razy 2

    TVP od Bodnara żąda przeprosin w formie płatnego ogłoszenia opublikowanego na stronie głównej portalu Onet.pl, wpłaty 25 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

    TVPiS domaga się wpłaty na WOŚP? Toż to koniec świata!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX