Nowoczesna zanika? Katarzyna Lubnauer o 0,6 proc. poparcia dla partii: Wyborcy są zdezorientowani

- Mamy dużą dozę dezorientacji wyborców - mówiła Katarzyna Lubnauer, komentując w Poranku Radia TOK FM pikujące sondaże Nowoczesnej.
Zobacz wideo

W sondażu, przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej", Nowoczesna zbierała 2 proc. poparcia - w sytuacji, gdy nie uwzględniano Wiosny Roberta Biedronia. Gdy zaś wyborcy mieli do dyspozycji również to nowe ugrupowanie, partii Katarzyny Lubnauer przypadało 0,6 proc. głosów.

- Oczywiście nie można być zadowolonym z tych sondaży - komentowała w TOK FM przewodnicząca Nowoczesnej i niskie notowania zrzucała to na karb niejasności na scenie politycznej, zwłaszcza po stronie opozycji. Katarzyna Lubnauer, wśród przyczyn takiego stanu rzeczy, wskazywała przedłużający się serial dotyczący wyborczej koalicji ugrupowań opozycyjnych. - Polacy bardzo często nie wiedzą, czy Nowoczesna jest jeszcze w tej Koalicji Obywatelskiej, czy może utworzy się nowa koalicja. Czasami uwzględniana jest Koalicja Europejska, która jeszcze w ogóle nie istnieje. Tego zamieszania jest rzeczywiście za dużo - przekonywała.

Na argument, że Katarzyna Lubnauer przejmowała Nowoczesną, gdy partia w sondażach przekraczała pięcioprocentowy próg wyborczy, a obecnie tego progu nie przekracza, szefowa partii odpowiedziała: Ale po drodze mieliśmy wybory samorządowe, została utworzona koalicja, która umożliwiła wprowadzenie większej liczby radnych, utrzymanie połowy sejmików, sukces w dużych miastach. 

- Ale koszty zawsze się płaci. A kosztem koalicji z dużym partnerem jest zawsze to, że mniejszy partner traci część poparcia. Dlatego sądzę, że pozostałe ugrupowania, również PSL i SLD, chcą, żeby koalicja była trwała na wybory europejskie i parlamentarne - przekonywała w TOK FM Lubnauer. Dodała, że jest przekonana, iż Nowoczesna pozostanie samodzielnym bytem politycznym. 

Katarzyna Lubnauer mówiła również, co sądzi o propozycjach Wiosny Roberta Biedronia i ile z nich znajduje się już w Sejmie w formie projektów ustaw, złożonych przez Nowoczesną. Posłuchaj rozmowy:

DOSTĘP PREMIUM