Jest pierwszy kandydat PiS w wyborach do europarlamentu? Adam Bielan: Wiele na to wskazuje

- Wiele na to wskazuje, że będę startować do Parlamentu Europejskiego z okręgu mazowieckiego - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan z partii Porozumienie Jarosława Gowina.
Zobacz wideo

Adam Bielan pytany w publicznym radiu o konwencję programową, która miałaby się odbyć 23 lutego, zaznaczył, że nie może tego oficjalnie potwierdzić, ale spodziewa się w tej sprawie komunikatu w najbliższym czasie. Nie chciał też odpowiedzieć wprost, czy będzie otwierał listę PiS na Mazowszu w majowych wyborach do europarlamentu. - Ale wiele na to wskazuje, że będę startować do Parlamentu Europejskiego z okręgu mazowieckiego - dodał. - Myślę, że przynajmniej liderów list będziemy w stanie ogłosić opinii publicznej w ciągu kilku, kilkunastu dni - zapowiedział Bielan.

Kandydaci PiS w wyborach do europarlamentu. Nazwiska na konwencji?

- Konwencja programowa nie będzie dotyczyć tylko i wyłącznie wyborów europejskich. Kampania do Parlamentu Europejskiego rozpocznie się wraz z ogłoszeniem daty wyborów przez pana prezydenta Andrzeja Dudę i myślę, że to będzie miało miejsce już po 23 lutego - powiedział. Zadeklarował, że ogłoszone zostaną również propozycje programowe, także na wybory parlamentarne. 

Według Bielana Zjednoczona Prawica nie przegra wyborów, pomimo łączącej się szeroko przed wyborami opozycji. - Wydaje mi się, że mamy bardzo dużą szansę uzyskać najlepszy wynik. Pokazują to sondaże - powiedział wicemarszałek Senatu.

Wybory do parlamentu europejskiego "bardzo ważne"

Zaznaczył, że wybory do PE będą bardzo ważne "dla polskiej sceny politycznej, ale będą przede wszystkim bardzo ważne dla Unii Europejskiej". - Jest bardzo wiele spraw, o których decyduje się w tej chwili w Unii Europejskiej - w jaki sposób otwierać się na migrantów, czy Polska powinna szybko przyjąć walutę euro i te kwestie będą z całą pewnością przedmiotem debaty przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - wyliczał Bielan.

Mówił też, że cieszy się, że PiS - Zjednoczona Prawica jest według analityków przed wyborami do PE "na pudle" - wśród trzech największych delegacji partyjnych do PE. - Pierwsza trójka ugrupowań delegacji partyjnych to jest Liga, włoska partia wicepremiera Matteo Salviniego, który niedawno odwiedzał Warszawę, żeby spotkać się m.in. z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim, niemiecka chadecja CDU, no i Prawo i Sprawiedliwość - Zjednoczona Prawica, więc cieszę się, że jesteśmy "na pudle" - jesteśmy w gronie trzech największych delegacji partyjnych w Parlamencie Europejskim według analityków - powiedział Bielan.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM