"Jerusalem Post": Netanjahu powiedział w Warszawie, że Polacy pomagali zabijać Żydów

Jak podaje "The Jerusalem Post", w trakcie czwartkowej wizyty w Muzeum Polin premier Izraela Benjamin Netanjahu miał powiedzieć, że Polacy pomagali zabijać Żydów w czasie II wojny światowej.

"Netanjahu powiedział bardzo wyraźnie, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu" - informuje "The Jerusalem Post".

Słowa miały zostać wypowiedziane podczas wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich, która odbyła się w czwartek przed 14:00. Wcześniej  premier Izraela w towarzystwie Mateusza Morawieckiego oraz wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Portal Haaretz również napisał o słowach Benjamina Netanjahu podczas wizyty w Polin. Szef izraelskiego rządu miał powiedzieć: “Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu twierdzenie”.

Jak informuje Haaretz, Netanjahu miał w ten sposób nawiązać do nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018. Międzynarodowe kontrowersje wywołał zapis  o odpowiedzialności karnej do trzech lat więzienia za przypisywanie "wbrew faktom" narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za Holokaust.

W odpowiedzi latem ubiegłego roku polski parlament ponownie znowelizował  ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wykreślając zapisy będące przedmiotem sporu.

DOSTĘP PREMIUM