Prof. Marciniak o wejściu SLD do Koalicji Europejskiej: Obecna sytuacja wymaga tego typu decyzji

SLD zgłasza akces do Koalicji Europejskiej. W wyborach do PE mają wystartować trzej byli premierzy z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Decyzję chwali politolog z UE prof. Ewa Marciniak.

-  Myślę, że obecna sytuacja polityczna wymaga tego typu decyzji - mówiła prof. Ewa Marciniak w TOK FM, tuż po ogłoszeniu decyzji władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że "miarą kompetencji polityka jest bardzo dokładna analiza sytuacji politycznej, w jakiej dany podmiot się znajduje".

A SLD po wyborach samorządowych nie znalazł się wśród głównych graczy. Na podjętą dziś decyzję, oceniła prof. Marciniak, wpływ miały też zapewne sondaże. - Jak obliczyłam, trzy nowe sondaże dały - średnio - dla SLD  4 procent. To mało dla partii, która ma aspiracje - stwierdziła.

Decyzja Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie jest zaskoczeniem dla Jakuba Majmurka. Jak mówił w TOK FM, po wyborach samorządowych w partii Włodzimierza Czarzastego rozważano dwa scenariusze: budowy szerokiego porozumienia z innymi ugrupowaniami lewicowymi oraz dołączenie do Koalicji Obywatelskiej. - Ta druga koncepcja od początku przeważała. Silne okręgi - warszawski łódzki, poznański - najsilniejsze dziś w SLD dążyły do koalicji - tłumaczył publicysta 'Krytyki Politycznej".

Mocni kandydaci

Włodzimierz Czarzasty ogłosił, że partia zgłasza na listy wyborcze między innymi  trzech byłych premierów: Marka Belkę, Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera.

Szef SLD mówił też, że w maju o mandaty chcą walczyć obecni europosłowie: Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke.

Według medialnych spekulacji Włodzimierz Cimoszewicz może otwierać warszawską listę Koalicji Europejskiej.

- Kandydatura Cimoszewicza nie ułatwia konkurencji z Wiosną Roberta Biedronia. Były premier nie jest dobrym kandydatem dla wyborców poniżej 40. roku życia - uważa Jakub Majmurek.

Razem przeciwko PiS

- Brawa dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej za decyzję, że chce współtworzyć Koalicję Europejską - oświadczył szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, po ogłoszeniu decyzji przez władze SLD.

Koalicję Europejską utworzyli na początku roku byli premierzy i ministrowie spraw zagranicznych rządów AWS (Jerzy Buzek), PO (Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Radosław Sikorski), SLD (Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Leszek Miller) i PiS-u - Kazimierz Marcinkiewicz. Inicjatywa ma poparcie byłej premier Hanny Suchockiej oraz byłego szefa MSZ Adama Rotfelda.

Jak deklarowali pomysłodawcy powołania koalicji, zależy im na skonstruowaniu "jednej, szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej".

TOK FM PREMIUM