Prof. Marciniak o wejściu SLD do Koalicji Europejskiej: Obecna sytuacja wymaga tego typu decyzji
- Myślę, że obecna sytuacja polityczna wymaga tego typu decyzji - mówiła prof. Ewa Marciniak w TOK FM, tuż po ogłoszeniu decyzji władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że "miarą kompetencji polityka jest bardzo dokładna analiza sytuacji politycznej, w jakiej dany podmiot się znajduje".
A SLD po wyborach samorządowych nie znalazł się wśród głównych graczy. Na podjętą dziś decyzję, oceniła prof. Marciniak, wpływ miały też zapewne sondaże. - Jak obliczyłam, trzy nowe sondaże dały - średnio - dla SLD 4 procent. To mało dla partii, która ma aspiracje - stwierdziła.
Decyzja Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie jest zaskoczeniem dla Jakuba Majmurka. Jak mówił w TOK FM, po wyborach samorządowych w partii Włodzimierza Czarzastego rozważano dwa scenariusze: budowy szerokiego porozumienia z innymi ugrupowaniami lewicowymi oraz dołączenie do Koalicji Obywatelskiej. - Ta druga koncepcja od początku przeważała. Silne okręgi - warszawski łódzki, poznański - najsilniejsze dziś w SLD dążyły do koalicji - tłumaczył publicysta 'Krytyki Politycznej".
Mocni kandydaci
Szef SLD mówił też, że w maju o mandaty chcą walczyć obecni europosłowie: Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke.
Według medialnych spekulacji Włodzimierz Cimoszewicz może otwierać warszawską listę Koalicji Europejskiej.
- Kandydatura Cimoszewicza nie ułatwia konkurencji z Wiosną Roberta Biedronia. Były premier nie jest dobrym kandydatem dla wyborców poniżej 40. roku życia - uważa Jakub Majmurek.
Razem przeciwko PiS
- Brawa dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej za decyzję, że chce współtworzyć Koalicję Europejską - oświadczył szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, po ogłoszeniu decyzji przez władze SLD.
Koalicję Europejską utworzyli na początku roku byli premierzy i ministrowie spraw zagranicznych rządów AWS (Jerzy Buzek), PO (Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Radosław Sikorski), SLD (Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Leszek Miller) i PiS-u - Kazimierz Marcinkiewicz. Inicjatywa ma poparcie byłej premier Hanny Suchockiej oraz byłego szefa MSZ Adama Rotfelda.
Jak deklarowali pomysłodawcy powołania koalicji, zależy im na skonstruowaniu "jednej, szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej".
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"
-
Opera na obrzeżach Łazienek Królewskich. Część mieszkańców oburzona. "Co oni robią?"
- Łódzka odsłona afery wizowej. Szczerba o "załatwiaczach". "To nas przeraziło"
- Horror na S7 pod Warszawą. Auto zderzyło się z łosiem. Trzy osoby ranne, w tym dziecko
- Prawo i Sprawiedliwość ucieka konkurentom. Konfederacja wraca na podium [SONDAŻ]
- Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
- W Olsztynie nie ma świętowania Dnia bez Samochodu. Miasto podaje jeden powód