SLD idzie do eurowyborów razem z PO. Dr Kasia broni decyzji Sojuszu: Inaczej będziemy mieć antyeuropejski europarlament

SLD dołącza do Koalicji Europejskiej. Zdaniem dr Katarzyny Kasi z "Kultury Liberalnej" to dobra decyzja. - Ponieważ istnieje bardzo poważne ryzyko, że europarlament, który zostanie teraz wybrany, będzie najbardziej eurosceptyczny w historii - tłumaczyła w TOK FM filozofka.
Zobacz wideo

Sojusz Lewicy Demokratycznej przed eurowyborami przystąpi do szerokiej Koalicji Europejskiej, w której wiodącą siłą jest Platforma Obywatelska. Taką decyzję podjęli delegaci Sojuszu podczas konwencji krajowej w Warszawie

SLD razem z Platformą Obywatelską. Koniec polskiej lewicy?

Daniel Passent pytał swoich gości w TOK FM, czy decyzja Sojuszu to dobry znak dla opozycji, czy oznacza to raczej koniec SLD i lewicy. 

- Nie wydaje mi się, aby to był koniec SLD. To jest jednak duża partia, która była przez lata poważnym graczem na polskiej scenie politycznej. To raczej nie będzie tak, że ona zostanie wchłonięta - mówiła dr Katarzyna Kasia z "Kultury Liberalnej". Dodała, że trzeba pamiętać, iż w koalicji są już inni reprezentanci lewicy, wskazując na Barbarę Nowacką i jej organizację. 

Zdaniem filozofki formowana koalicja ma z założenia być tak szeroka, "żeby nikogo nie zjadać, ale aby w eurowyborach umożliwić wspólny start". 

Czytaj też: Prof. Marciniak o wejściu SLD do Koalicji Europejskiej: Obecna sytuacja wymaga tego typu decyzji

Najbardziej eurosceptyczny PE w historii?

Dr Katarzyna Kasia zaznaczyła jednak, że jest to dobry krok, ponieważ zwiększa szanse poszczególnych ugrupowań na to, że ich przedstawiciele znajdą się w Parlamencie Europejskim. - A my w tej chwili stoimy w bardzo trudnym momencie jako Europa, ponieważ istnieje bardzo poważne ryzyko, że europarlament, który zostanie teraz wybrany, będzie najbardziej eurosceptyczny w historii wspólnoty. Jeżeli są jakiekolwiek możliwości, aby temu zaradzić, a wydaje mi się, że polska Koalicja Europejska jest jakimś na to pomysłem, to na pewno należy to zrobić - podkreśliła gościni Daniela Passenta. Dodała, że "inaczej będziemy mieć anty-europejski europarlament, który będzie dążył do tego, żeby zmniejszyć uprawnienia Unii Europejskiej i ograniczyć jej możliwości działania. 

Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej zaznaczył również, że decyzja SLD związana była z wynikiem ostatnich wyborów do polskiego parlamentu, kiedy Sojusz nie przekroczył progu wyborczego. - SLD zapewne nie mógł sobie pozwolić na drugą katastrofę wyborczą - podkreślił. 

Czytaj też: SLD wystartuje do PE ramię w ramię z PO. "Wierzymy, że można uzyskać jedność w różnorodności"

Dr Kasia przypomniała także pytanie zadane już przez Roberta Biedronia, który zapowiedział, że nie będzie wchodzić w koalicje przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. 

- To jest pytanie o to, co by miało być po tych eurowyborach? Czy koalicja się rozpadnie, a ludzie, którzy trafią do Parlamentu Europejskiego pod jej szyldem, potem rozdzielą się na różne stronnictwa w europarlamencie? Raczej nie ma w europarlamencie żadnego stronnictwa tak eklektycznego, żeby tam się wszyscy zmieścili: od Platformy Obywatelskiej do Barbary Nowackiej - zastanawiała się fiolozofka. 

Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • o konferencji bliskowschodniej w Warszawie;
 • o słowach premiera Izraela Benjamina Netanjahu;
 • o tzw. taśmach Kaczyńskiego i spółce Srebrna;
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
SLD idzie do eurowyborów razem z PO. Dr Katarzyna Kasia: Inaczej będziemy mieć antyeuropejski europarlament
Zaloguj się
 • zorro318

  Oceniono 4 razy 2

  Prawicowo-lewicowa(?) koalicja. Kwasniewski i Krauze na stadionie, Miller i Kulczyk w saniach, balangi czerwonych baronow w Lodzi, kiedy robotnicze miasto umieralo, ludzie glodowli a tzw. lewica mial pelnie wladzy, Anita
  z Pabianic, Ogorek, przywileje kleru, aborcja, konkordat, Dubienieccy, kontynuacja polityki Balcerowicza, etc. etc.
  Zostalo juz tylko pare fuch w Brukseli, jeszcze tylko to i sztandar wyprowadzic. In seacula seaculorum. Amen.
  Rozplywamy sie w politycznej nicosci, ale cos chcemy prywatnie ugrac a lewicowy elektorat mielismy i mamy w d...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Zwracam uwage na retoryke wpisu ugrupowania antyeuropejskie w domysle moze nie Lenin ale okreslone dywersyjne srodowiska prawicowe. Tego typu retoryka zaklada iz jest tylko jeden model wspolpracy model wypracowany w czasach zwiazku radzieckiego i RWPG.
  Nie moga uzyc przymiotnika proreformatorskie, bo wiadomo z jakiego punktu widzenia opisywani sa politycy ktorzy widza iz ten projekt polityczny zaczyna zagrazac samemu istnieniu tej wsponoty. Nie mam zadnych zludzen iz jesli nie zostanie wykonany krok w tyl ti caly projekt peknie na szwach. Tworzenie wspolnoty to sa procesy wielopokoleniowe, wielopokoleniowego budowania zaufania madrych prawych rzadow uzasadnijacych zaistnienie wspolnoty interesow. Na razie od nieszczesnego traktatu lizbonskiego realizuje sie czarny sceanriusz rozpadu.

 • swobodan1

  Oceniono 1 raz 1

  Wezmę "Wiosną" Roberta Biedronia od tyłu - gdy ch.j stoi jak sosna to jest już "Wiosna"

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz 1

  "Gościni" ???

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Bardzo mi się podoba koalicja komunistów i złodziei z PO - zielono mi !

 • marek.trybut.2019

  Oceniono 5 razy -3

  1/ "Dodała, że trzeba pamiętać, iż w koalicji są już inni reprezentanci lewicy, wskazując na Barbarę Nowacką i jej organizację."
  Przed przystąpieniem Nowackiej do KO, poparcie dla IP było śladowe, na poziomie błędu statystycznego. W wyniku decyzji Nowackiej, to środowisko rozpadło się.
  W świetle powyższego, stwierdzenie, że w KO jest reprezentowana lewica jest dużym nadużyciem.

  2/ Decyzja SLD, N., PSL, Zielonych jest teraz dobra dla uniknięcia ryzyka przepadku głosów (próg wyborczy) ale w dłuższym horyzoncie, jest ryzykowne dla demokracji w Polsce.
  Jeżeli w przyszłości za kalkulacjami partyjnymi pójdą porozumienia programowe, to dopiero wtedy można mieć nadzieję na lepszą perspektywę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX