P.o. szefa dyplomacji Izraela: Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Jest komentarz szefa kancelarii premiera

Jako całkowicie niedopuszczalne ocenił ambasador RP w Tel Awiwie Marek Magierowski wypowiedź p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca, który powiedział m.in. że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".
Zobacz wideo

"Jest czymś zdumiewającym, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela przytacza tak haniebną i rasistowską ocenę. To całkowicie niedopuszczalne" - napisał dyplomata na Twitterze. Wpis, który zacytował, został jednak usunięty. 

Kolejna kontrowersyjna wypowiedź

Dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz Kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

Odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu Kac stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, 'Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki'. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Reakcja na słowa p.o. szefa izraelskiego MSZ

Szef kancelarii premiera stwierdził, że w świetle wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ jakikolwiek udział przedstawiciela Polski w spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu staje pod znakiem zapytania.

Wcześniej w niedzielę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przekazała PAP, że premier Mateusz Morawiecki poinformował Netanjahu, iż nie weźmie udziału w planowanym szczycie V4 w Izraelu. Zamiast niego Polskę miał reprezentować szef MSZ Jacek Czaputowicz.

TOK FM PREMIUM