Wojciech Hermeliński przestanie być członkiem PKW. Jego następcę wskaże Julia Przyłębska, i to jeszcze przed wyborami

W marcu Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, przestanie być jej członkiem. Jego następcę wskaże obecna prezes nowego Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

W skład Komisji, która nadzoruje przebieg wyborów w Polsce, wchodzi: po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wojciech Hermeliński to sędzia TK w stanie spoczynku. 29 marca skończy 70 lat, a to oznacza, że zgodnie z Kodeksem wyborczym jego członkostwo w PKW wygaśnie. O tym, kto go zastąpi, w ciągu pięciu dni zdecydować ma prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska - informuje "Rzeczpospolita".

Czytaj także: Mamy problem przed wyborami do europarlamentu. PKW ostrzega przed "paradoksem Alabamy" >>>

Do podobnej sytuacji dojdzie w lipcu, kiedy to 70. urodziny obchodził będzie inny członek PKW, Janusz Niemcewicz, również sędzia TK. Dlatego w jego przypadków następcę także wskaże Julia Przyłębska.

Sęk w tym, że - jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita" - jest sporo kontrowersji wokół wyboru na stanowisko samej Przyłębskiej. Chodzi o to, że to właśnie ona przedstawiała kandydatury na prezesa Trybunału, podczas gdy sama pełniła obowiązki prezesa tej instytucji. Opozycja zaś ma mnóstwo zastrzeżeń co do niezależności TK od PiS. 

DOSTĘP PREMIUM