Wojciech Hermeliński przestanie być członkiem PKW. Jego następcę wskaże Julia Przyłębska, i to jeszcze przed wyborami

W marcu Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, przestanie być jej członkiem. Jego następcę wskaże obecna prezes nowego Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska - informuje "Rzeczpospolita".

W skład Komisji, która nadzoruje przebieg wyborów w Polsce, wchodzi: po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wojciech Hermeliński to sędzia TK w stanie spoczynku. 29 marca skończy 70 lat, a to oznacza, że zgodnie z Kodeksem wyborczym jego członkostwo w PKW wygaśnie. O tym, kto go zastąpi, w ciągu pięciu dni zdecydować ma prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska - informuje "Rzeczpospolita".

Czytaj także: Mamy problem przed wyborami do europarlamentu. PKW ostrzega przed "paradoksem Alabamy" >>>

Do podobnej sytuacji dojdzie w lipcu, kiedy to 70. urodziny obchodził będzie inny członek PKW, Janusz Niemcewicz, również sędzia TK. Dlatego w jego przypadków następcę także wskaże Julia Przyłębska.

Sęk w tym, że - jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita" - jest sporo kontrowersji wokół wyboru na stanowisko samej Przyłębskiej. Chodzi o to, że to właśnie ona przedstawiała kandydatury na prezesa Trybunału, podczas gdy sama pełniła obowiązki prezesa tej instytucji. Opozycja zaś ma mnóstwo zastrzeżeń co do niezależności TK od PiS. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Wojciech Hermeliński przestanie być członkiem PKW. Jego następcę wskaże Julia Przyłębska, i to jeszcze przed wyborami
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 3 razy 1

  Popatrzcie na Wolgangową przez 3 lata przybyło jej ze 20 w tym tempie do wyborów kaput!!!

 • getz54

  Oceniono 2 razy 0

  W państwie o silnej demokracji nikogo by taka sytuacja nie zaniepokoiła. Otóz kończy się jakaś kadencja, dyrektora muzeum Polin np. albo przewodniczącego PKW i koniec kropka. Będą wybrani kolejni następcy. Ale PiS tak popsuł państwo, zorganizował je na wzór węgierski, ze obawy o uczciwośc wyborów są jak najbardziej
  zasadne. Otóz ani Przyłębska nie ma mandatu do sprawowania obecnej funkcji, ani KRS takiego mandatu nie posiada, są wątpliwośi co do SN, więc wtbór kolejnej osoby na stanowisko pana Hermelińskiego będzie obarczony od samego początku wadą prawną, a więc zakwestionowac będzie tez mozna wynik wyborów. Tak się kończy majstrowanie przy prawie magistra Ziobry.

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz -1

  Jeden warchoł, demoluje struktury dotychczas demokratycznego państwa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX