Jak dokładnie ma działać komisja do rozliczenia rządów PiS? Wiosna Biedronia zdradza szczegóły

Inspiracją są kraje, które wychodziły z reżimów autorytarnych czy dyktatorskich, w których nie było przestrzegane prawo - tak Krzysztof Śmiszek mówił w TOK FM o tym, skąd Wiosna Biedronia wzięła pomysł na Komisję Sprawiedliwości i Pojednania.

Jednym z programowych postulatów partii Wiosna Roberta Biedronia jest utworzenie Komisji Sprawiedliwości i Pojednania. Jeśli nowe ugrupowanie będzie rządzić po  wyborach, miałaby się ona zająć badaniem przypadków łamania Konstytucji i praw człowieka za rządów PiS.

- Inspiracją są kraje, które wychodziły z reżimów autorytarnych czy dyktatorski, w których nie było przestrzegane prawo - mówił w TOK FM dr Krzysztof Śmiszek z Wiosny, który na naszej antenie przedstawił więcej szczegółów tego projektu.

W komisji miałyby zasiadać m.in. autorytety prawne. Zaproszeni zostaną na przykład byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego czy byli Rzecznicy Praw Obywatelskich. - Marzyłbym, żeby w takiej komisji zasiadał prof. Adam Strzembosz, który wie, jak wyprowadzać polskie sądy z czasów złych do czasów dobrych - mówił Krzysztof Śmiszek.

Zaznaczył, że w Komisji powinna znaleźć się cała reprezentacja polityczna. - Uważamy, że sprawiedliwość i pojednanie nie odbędzie się bez dania możliwości wypowiedzenia się wszystkim, również Prawu i Sprawiedliwości.(...) To, co proponuje obecnie Platforma Obywatelska to droga donikąd. Słyszymy tylko “jesteśmy antypisem, chcemy powrotu do tego, co było”. My idziemy krok dalej - przekonywał doradca Roberta Biedronia. 

Ma powstać audyt dla parlamentu

Wiosna zakłada, że Komisja miałaby działać przez 6 miesięcy i w tym czasie wykonać audyt wszystkiego, co się działo w państwie w latach 2015-2018. Jego zwieńczeniem miałby być raport przedstawiony parlamentowi, który zadecydowałby o uruchomieniu Trybunału Stanu - to ten konstytucyjny organ może sądzić przedstawicieli władzy, za np. łamanie Konstytucji. - Mamy zagwarantowaną polityczną odpowiedzialność, natomiast jeszcze nikt nigdy nie został do niej efektywnie pociągnięty - zauważył Śmiszek.

Komisja ma obradować przy pełnej jawności, a transmisje z jej posiedzeń można byłoby śledzić na żywo w internecie. - Stawiamy na uczciwą i rzetelną debatę, bez prawdy nie może być pojednania - podkreślił polityk.

Sukces Biedronia w ostatnim sondażu? "Porównałbym to do premiery filmu"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM