Partia Biedronia szuka osób, które zajmą się fundraisingiem. Wiosna oferuje szkolenia

Ogłoszenie o poszukiwaniu chętnych pojawiło się w internecie, na jednej z otwartych grup sympatyków Roberta Biedronia. Wynikało z niego, że poszukiwane są osoby komunikatywne, które znalazłyby 10 godzin w tygodniu na wsparcie nowego ugrupowania.

Szuka osób, które chciałyby zająć się zbieraniem pieniędzy na jej działalność. W Internecie, na jednej z grup sympatyków Roberta Biedronia rzuciło nam się w oczy ogłoszenie o naborze. Czytamy w nim m.in., że poszukiwane są osoby komunikatywne, które nie boją się nowych wyzwań. „Mile widziane doświadczenie w sprzedaży, biznesie, negocjacjach, kontakcie bezpośrednim. Mile widziane liczne sieci kontaktów” – napisano w ogłoszeniu.

Rekrutacja do zespołów, które będą się zajmować pozyskiwaniem funduszy na działalność „Wiosny”, jest ogólnopolska. Partia wszystkim chętnym oferuje szkolenia m.in. z zakresu argumentacji i negocjacji. Do tego, jak napisano, „mnóstwo pozytywnej energii oraz zadania w jednym z kluczowych obszarów dla sukcesu Wiosny”.

Każdy, kto się zgłosi, zostanie oficjalnie oceniony przez koordynatora partii w danym okręgu – bo jak napisano – „koordynatorzy muszą potwierdzić waszą tożsamość oraz mogą wyrazić opinię, która zostanie wzięta pod uwagę przy rekrutacji”. Od 25 lutego mają być przeprowadzane indywidualne rozmowy z kandydatami. „Od 2 marca ruszamy z programem szkoleń oraz budowania zespołów.  13 osób dodatkowo prócz pracy w okręgu zostanie włączone do sztabów wyborczych do Parlamentu Europejskiego, osoby wybijające się będą zapraszane do bliższej współpracy w przyszłości” – napisano w ogłoszeniu. Gdy zaczęliśmy o nie pytać, nagle zniknęło z grupy na Facebooku, na której było dostępne.

Ogólnopolski koordynator fundraisingu, Arkadiusz Czarnecki powiedział nam, że chodzi o wpłaty/ przelewy od osób fizycznych. – Temat fundraisingu jest obszarem, który w naszym społeczeństwie jest jeszcze tematem tabu. Niektórzy uważają, że to wstyd prosić o finansowe wsparcie. A to nieprawda. Przykład okopres.pl świetnie pokazuje, że jeśli robimy świetną robotę i ludzie nas popierają, to trzeba się dobrze nauczyć prosić tych ludzi o wsparcie. Przykłady zbiórek na Europejskie Centrum Solidarności czy na ostatnią puszkę dla WOŚP pokazały, że jesteśmy otwarci na pomaganie i na wspieranie rzeczy, pod którymi chcemy się podpisać – mówi Czarnecki.

Fundraising to popularna w ostatnim czasie formuła zbierania funduszy. Korzystają z niej m.in. organizacje pozarządowe.  – Można korzystać chociażby z otwartego komunikowania poprzez Internet i zbierać pieniądze na platformach crowdfundingowych, gdzie zamieszczamy informację, że chcemy pozyskać na daną działalność czy projekt określone środki i wszyscy, którzy chcą to wesprzeć – mogą wpłacać, choćby złotówkę czy 10 zł - mówi ekonomistka, dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek.

Zgodnie z zapisami Ustawy o partiach politycznych, partie nie mogą prowadzić zbiórek publicznych. Mogą jednak przyjmować wpłaty/ przelewy od osób fizycznych, czyli od Kowalskiego czy Nowaka – łączna suma wpłat jednej osoby na rzecz danej partii w danym roku nie może przekraczać 15 - krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 Dr Lech Jańczuk, politolog i ekonomista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyznaje, że nowe partie pod względem finansowania na początku swojej działalności są skazane na porażkę, bo nie mają odgórnych dotacji od państwa. – Trzeba być ostrożnym, bo partie są rozliczane przez Państwową Komisję Wyborczą i trzeba wykazać, skąd się miało pieniądze. Ale myślę, że jeśli chodzi o „Wiosnę” Biedronia, to nauczeni doświadczeniem „Nowoczesnej”, która straciła subwencję, będą się jednak starali dopełnić wszelkich formalności, by nie było żadnych zarzutów o nielegalne finansowanie – dodaje dr Jańczuk.

W jego ocenie pomysł z fundraisingiem nie jest zły. – Jest lepszy niż takie rozwiązanie, gdzie jakieś instytucje czy podmioty, być może nawet zagraniczne, mogłyby przekazywać środki w nieustalonej wysokości. Myślę, że takie rozwiązanie jest jednak bardziej przejrzyste – dodaje nasz rozmówca.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM