Georgette Mosbacher: Katz powinien przeprosić za swoje słowa o Polakach

Pełniący obowiązki szefa izraelskiej dyplomacji powinien przeprosić za swoje słowa na temat Polaków - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Zobacz wideo

Chodzi o niedzielną wypowiedź Izraela Katza, który podczas jednego z wywiadów zacytował byłego premiera tego kraju Icchaka Szamira, mówiąc o "Polakach, którzy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Zdaniem ambasador Georgette Mosbacher ta wypowiedź była "dalece niestosowna". - Myślę, że tak silni sojusznicy jak Polska i Izrael oraz USA nie powinni posługiwać się taką retoryką. Jesteśmy dla siebie zbyt ważni - powiedziała Mosbacher.

Pytana przez reportera TOK FM ambasador Mosbacher nie potwierdza jednocześnie, by amerykański Departament Stanu oficjalnie wezwał zarówno Polskę, jak i Izrael do podjęcia dialogu w tej sprawie. Choć  - jak mówi - taki dialog będzie wspierać.

Ewa Junczyk-Ziomecka, była sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz była konsul generalna RP w Nowym Jorku w Poranku Radia TOK FM mówiła, że spór na linii Polska-Izrael wynika z obopólnych, wieloletnich zaniedbań edukacyjnych. 

DOSTĘP PREMIUM