Zbigniew Ziobro nadal ministrem sprawiedliwości. Wotum nieufności odrzucone

Sejm odrzucił w środę wieczorem wniosek klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości.

Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności Zbigniewowi Ziobrze. Za było 177 posłów, przeciw 233, wstrzymało się 23 posłów. Ministra bronił m.in. premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie swojego wystąpienia ironizował, że kolejny wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra jego rządu to "jedyna zauważalna aktywność gabinetu cieni opozycji". "Jeżeli elity polskiego sądownictwa poświęciłyby na realną naprawę sądów przynajmniej tak wiele czasu, ile poświęcają na obronę swoich przywilejów, to jestem przekonany, że mielibyśmy dzisiaj najlepiej działający wymiar sprawiedliwości na świecie" - stwierdził szef rządu.

Premier odniósł się również do kwestii obowiązku lustracji sędziów w Republice Federalnej Niemiec w latach 1990-1991. "Ilu sędziów i prokuratorów zostało u nas w stanie orzekania, którzy wykonywali swoje obowiązki w 1990, 1991, 1992 roku? Wszyscy. Nie została dokonana weryfikacja sędziów - to jest oczywiście praprzyczyna tego złego, co zdarzyło się w tamtych latach" - ocenił Morawiecki.

Opozycja zarzuciła Ziobrze między innymi ręczne sterowanie prokuratorami, przymykanie oczu na afery obozu rządzącego oraz dewastację Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.

"Resort sprawiedliwości osiągnął mistrzostwo w zamiataniu pod dywan afer; już nie sposób zliczyć: afera KNF, afera GetBack, afera PCK, afera taśmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego" - mówił w środę w Sejmie poseł PO-KO Borys Budka.

"Ręcznie to można sterować żaluzjami względnie samochodem, ale nie należy ręcznie sterować prokuraturą, od której zależy bezpieczeństwo Polaków. Nic nie pozostanie bez kary. Dziś stoi pan przed wysoką izbą, ale w przyszłości stanie pan przed Trybunałem Stanu" - krytykowała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

DOSTĘP PREMIUM