Pomnik prałata Jankowskiego trafi do magazynu. "Właściciel będzie mógł go odebrać"

W nocy z środy na czwartek trzech mężczyzn obaliło pomnik prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Władze miasta informują, że statua trafi do magazynu.
Zobacz wideo

Pomnik prałata Henryka Jankowskiego został nocą obalony. Sprawcy zostali zatrzymani. Nagranie z obalania pomnika jest dostępne w internecie. 

Władze Gdańska poinformowały, że statua na razie trafi do magazynu. - Pomnik prałata Jankowskiego ze względów technicznych i emocjonalnych nie może zostać postawiony. Trafi do magazynu i stamtąd będzie mógł go odebrać właściciel - to stanowisko władz Gdańska - donosi reporter TOK FM Paweł Radzewicz

Członkowie komitetu budowy pomnika zapowiadają, że statua wróci na cokół tak szybko, jak to będzie możliwe. Obalenie statui z wizerunkiem prałata Henryka  Jankowskiego wzbudziło wiele kontrowersji. 

Tadeusz Cymański z kubu PiS-u przyznaje, że rozumie ból i krzywdę ofiar prałata Jankowskiego, ale przewracanie monumentu potępia. - Unikam oburzenia, ale smutek i pewne zawstydzenie mam. Nie jesteśmy tak zdziczałym społeczeństwem. Trzeba szanować pewne zasady w życiu społecznym - mówi Cymański. 

Głos w sprawie obalenia pomnika zabrał tez Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar napisał na TT, że w państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa. Po odpowiedniej debacie, refleksji i zachowaniu wszystkich procedur. Tak się tworzy wspólnotę. Przekraczając tabu tworzymy niepotrzebne ryzyko - to który pomnik następny

O oskarżeniach prałata o seksualną przemoc zrobiło się głośno kilka miesięcy temu po publikacji "Dużego Formatu", w której głos zabrała jedna z ofiar prałata. Przed pomnikiem odbywały się pikiety, usunięcie go zapowiadały także władze miasta. Sprawcy obalenia pomnika są w rękach policji, pochodzą z Warszawy, będą odpowiadać za znieważenie pomnika
 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Pomnik prałata Jankowskiego trafi do magazynu
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 6 razy 4

  Nie pochwalam, ale...
  "To nie powinno mieć miejsca, ale ich rozumiem" - rzeczniczka PiS-du o o pobiciu członków KOD
  "tylko okazywali niezadowolenie" - PiS-dzielska prokuratura o kopaniu kobiet przez kaczystowskich nazioli.
  Słów Glińskiego, broniącego kaczystowskiego bydła ryczącego i buczącego wśród grobów Powstańców na Powązkach - z litości już nie przytoczę.
  Karma wraca. W kolejce do obalenia czeka pomnik mordercy 95-u osób, w tym własnej żony.

 • realizmforte2

  Oceniono 4 razy 2

  "Nie jesteśmy tak zdziczałym społeczeństwem"
  Jesteśmy ogłupiani i zdziczali stokroć bardziej niż sugeruje Cymański ; stawiamy pomniki psychopatom i gloryfikujemy ewidentnych drani.
  ""Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności” Marie von Ebner-Eschenbach

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 0

  Otóż nie do magazynu, tylko już wynajęta przez wielbicieli Jankowskiego ekipa ma pomnik ponownie ustawić na cokole. Ciekawe, czy planują też uroczyste odsłonięcie, z modlitwami dziękczynnymi i śpiewem radosnym.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Tak to jednak eskimosi.

 • andrzej1.61

  Oceniono 1 raz -1

  Następne będą Kaczyńskiego i Wojtyły. Też dziwaczne zasługi mieli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX