Sejm przyjął 1,26 mld zł rekompensaty dla TVP. "To jest 25 tys. kopert po 50 tys."

1 mld 260 mln zł wyniesie rekompensata dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. Nowelę ustawy o opłatach abonamentowych przyjął w nocy Sejm.

Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 225 posłów, 202 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu, o co podczas czwartkowej debaty wniosły kluby PO-KO oraz Nowoczesna.

Rekompensata dla TVP. Opozycja o "pieniądzach na propagandę"

Jeszcze przed głosowaniem poseł PO-KO Tomasz Cimoszewicz podkreślił, że pieniądze zostaną wydane "na najbardziej tępą i manipulacyjną propagandę, jaką Polska widziała w ostatnich 30 latach". - 1 mld 300 mln zł to są olbrzymie pieniądze, które wydajecie na tę propagandę, żebyście sobie to wyobrazili panie prezesie (Kaczyński - przyp. PAP), to jest 25 tys. kopert po 50 tys. - powiedział z kolei Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Posłanka PiS Barbara Bubula pytała się posłów wnioskodawców, "czy prawdą jest, że Donald Tusk wezwał kilka lat temu, (...) do niepłacenia abonamentu; czy prawdą jest, że Platforma Obywatelska doprowadziła do tego, że telewizja publiczna jest trwale niewydolna pod względem finansowym, ponieważ nie jest ściągany abonament; czy prawdą jest, że pieniądze, które przeznaczamy w tej chwili na zrefundowanie braku we wpływach abonamentowych przeznaczane są w 99 proc. na misję publiczną, która nie ma nic wspólnego z tą częścią, którą państwo krytykujecie; czy prawdą jest, że te pieniądze przeznaczane są na te rzeczy, które Polacy chcą oglądać w telewizji publicznej?".

Rekompensata za niezapłacony abonament

Mieczysław Kasprzak (PSL-UED) przekonywał, że "ludzie nie chcą płacić abonamentu". - Dajcie wolność ludziom, bo mówicie cały czas, że jesteście za demokracją, za wolnością, po prostu zwolnijcie ludzi z obowiązku płacenia, a kto będzie chciał to i tak zapłaci - podkreślił.

Poseł Kukiz'15 Piotr Apel ocenił, że rządzący "od kilku lat nie radzą sobie z tym, żeby uchwalić dobre, pełne prawo dotyczące abonamentu". Jak mówił, "cały czas mamy ten dziwny system pobierania opłat i te dotacje permanentne bezpośrednio zależne od większości sejmowej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Pieniądze dla TVP. Sejm zgodził się na rekompensatę dla mediów publicznych
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Brak rzadowej propagandy jest mozliwy jedynie w bantustanach i krajach trzeciego swiata. Zaden powazny narod nie pozwala sobie na prapagandowa sieczke wszelakich agentur zewnetrznych.

 • getz54

  0

  Niewyobrazalne stało się wyobrazalne. Rolnicy swoimi protestami na drogach i pod skupami owoców zapewnili Kurskiemu dotację. Bo skoro im państwo wyrównało straty za niesprzedane jabłka, to dlaczego Kurskiemu ni mogło wyrównac za nieściągnięty abonament ? Ciekawe jak Kurski uchroni się przed efektem likwidacji kopalń ? Górnicy mogą mu tez to załatwic.

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 0

  Nie chcemy płacić za telewizję, której nie oglądamy, bo jest łagodnie mówiąc nierzetelna. Nie chcemy płacić jako indywidualni abonenci, ani pośrednio, jako podatnicy. A utrzymujemy ten cyrk propagandowy ku chwale prezesa i ku radości pisowskiego elektoratu, ktory na bieżąco musi mieć dostęp do przekazu dnia.
  A teraz pytanie- skoro wszyscy z budżetu zapłacimy tę przegłosowaną daninę, to niezapłacone abonamenty zostaną anulowane, czy też zapłacimy podwójnie, znaczy tak czy siak z nas ściągną?

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 0

  Nigdy jeszcze polskie media państwowe nie reprezentowały tak niskiego poziomu intelektualnego, jak obecnie.
  Symbolem zaś tego debilizmu jest Jacek Kurski i jego selfie (poczynając od Majdanu).
  Ta gęba pojawiające się na ekranie oznacza (mniej więcej) "panowie, jesteśmy w dupie, a teraz zaśpiewa Sławomir"..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX