Marcinkiewicz: "Jeśli będzie taka wola koalicji żebym startował, to oddaję się do dyspozycji"

- Zwycięstwo w tych wyborach europejskich to było by pierwsze zwycięstwo od 4 lat nad Prawem i Sprawiedliwością, czyli psychologicznie bardzo ważne - zauważył na antenie TOK FM Kazimierz Marcinkiewicz.

- Namawiałem do tego, żeby cała opozycja startowała razem. I oddałem się do dyspozycji Grzegorza Schetyny i Kosiniak-Kamysza. Oni mają tu główną rolę. Ja jestem niezrzeszony i dlatego mogę być wartością dodaną, ludzie z centroprawicy mogą na mnie głosować. Ja wiem, jak negocjować budżet, ja wynegocjowałem pierwszy budżet dla Polski. Znam urzędników europejskich, nie tylko polityków - Kazimierz Marcinkiewicz na antenie TOK FM przekonywał, dlaczego jest dobrym kandydatem do wystawienia w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Trudno wyjść z ciągu afer

Argumentował też, że Prawo i Sprawiedliwość jest obecnie w defensywie, w dołku. - Perfidna afera łapówkarska KNF, afera SKOK, ceny energii, szaleństwo i nieudolność rządu, potem cały NBP i hucpa z płacami dla pracowników swoich, a nie rynkowych, a następnie afera Srebrnej, taśmowa. Jak się wpadnie w ciąg afer, to trudno z tego wyjść - mówił.

Wypowiadał się również o Donaldzie Tusku i roli, jaką on może odegrać wkrótce w polskiej polityce. - Do grudnia nic bezpośrednio nie może zrobić. Ma swoje zadania w Europie. Natomiast może być patronem i z zewnątrz wskazywać błędy - stwierdził i dodał też: Dziś widać, że Grzegorz Schetyna umie tworzyć koalicję, potrafi naprawiać błędy. Jest mrówką działającą niby na zapleczu i to przynosi bardzo dobry efekt.

Podkreślił też, że Koalicja Obywatelska zaczęła przyciągać wyborców, a to co zrobiła z Nowoczesną w czasie wyborów samorządowych pokazało, że warto działać razem.

- Zwycięstwo w tych wyborach europejskich to było by pierwsze zwycięstwo od 4 lat nad Prawem i Sprawiedliwością, czyli psychologicznie bardzo ważne - zauważył na antenie TOK FM. 

W kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego podniósł kwestię brexitu i potencjalnego polexitu. Według niego Prawo i Sprawiedliwość cały czas atakuje UE i wszystkie swoje porażki zrzuca na Komisję Europejską i Parlament Europejski. Marcinkiewicz ocenił, że to jest przygotowywanie polexitu, tak jak brytyjscy politycy "przez 20 lat przygotowywali brexit."

Startują znani i kochani

Kazimierz Marcinkiewicz skomentował też listę PiS do Parlamentu Europejskiego?.

- Lista układana pod kątem percepcji elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Znani i kochani w ich elektoracie politycy. Ci, którzy mają największe zaufanie wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Dalej uważam, że Brudziński jest typowany na partyjnego następcę Jarosława Kaczyńskiego, Kaczyński nie odpuści PiS dla kogoś innego niż zakon PC, to jego najbliższe środowisko - mówił były premier. I dodał: - Jestem zdziwiony, że Zbigniew Ziobro nie startuje. Widocznie nie ma pozwolenia. Jarosław Kaczyński chce mieć go przy sobie, kontrolować jako Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Jego wiedza jest ogromna, on osobiście wszystko śledzi i nadzoruje. Lepiej takiego człowieka mieć w pobliżu. Z ministra sprawiedliwości Jarosław Kaczyński może go także odwołać w każdej chwili, z europarlamentu nie - mówił Marcinkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej?

Słuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM