Pięć obietnic Jarosława Kaczyńskiego. Kto, co i kiedy ma dostać? [ZESTAWIENIE]

500+ od pierwszego dziecka, "trzynastka" w wysokości 1100 zł dla każdego emeryta, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to pakiet obietnic, przedstawionych przez Jarosława Kaczyńskiego na konwencji PiS.
Zobacz wideo

Jarosław Kaczyński, przemawiając w czasie konwencji PiS, podkreślił, że nowe propozycje programowe jego ugrupowania to "potężne wsparcie społeczeństwa w miastach i na wsi". - To jest podniesienie jakości życia, to jest zwiększenie naszej wolności i naszej równości. To jest naprawdę bardzo ważna rzecz - dodał lider PiS. - Może paść takie pytanie - na pewno nasi przeciwnicy będą je stawiać - "czy dacie radę?". Oni będą mówili tak, jak mówili przeszło trzy lata temu, że: "nie dacie rady". Damy radę! - oświadczył Kaczyński. 

Poniżej zestawiliśmy 5 najważniejszych obietnic, które prezes PiS złożył w czasie swego wystąpienia, a które powtórzył premier Mateusz Morawiecki. 

Obietnice PiS - 500 plus również na pierwsze dziecko

Prezes PiS zapowiedział wprowadzenie od 1 lipca 500 plus od pierwszego dziecka. - Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500+ od pierwszego dziecka - ogłosił. 

Obietnice PiS - zerowy PIT dla młodych

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że dla młodych, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników.

Obietnice PiS - połączenia autobusowe

Kaczyński zadeklarował też przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie. - W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę (...). Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połączenia" - zapowiedział. - Te połączenia, o których mówiłem, połączenia autobusowe, dotyczą oczywiście wszystkich, całej Polski, także wielkich miast, ale przede wszystkim mniejszych miast i wsi - dodał.

 

Obietnice PiS - "trzynastka" dla emerytów

Lider PiS zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta. - Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - zadeklarował Kaczyński. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja. Podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie.

Obietnice PiS - wyższa kwota wolna

Jarosław Kaczyński deklarował również obniżenie kosztów pracy. Mateusz Morawiecki precyzował, że ma do tego dojść poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Zapowiedział też obniżenie PiT-u dla wszystkich osób pracujących.

- To jest nasz program, program dla klasy średniej. To dlatego w tym postulacie, w tym punkcie programowym, który prezes (Jarosław Kaczyński) tutaj przedstawił przed chwilą znajduje się obniżenie kosztów pracy poprzez podniesienie kosztów uzyskania przychodów co najmniej dwukrotne i również obniżenie PiT-u dla wszystkich osób pracujących, co zrobimy jeszcze w tym roku - podkreślił Morawiecki.

Obietnice PiS - jakie koszty?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zapowiedzi programowe PiS będą kosztować ok. 30-40 miliardów zł w skali roku. Przekonywał, że wie, jak je sfinansować.

- Mogą mówić nam: "skąd weźmiecie na to pieniądze, jak na to zarobicie?" Ten nasz wielki program, 30-40 miliardowy w skali roku oczywiście, jest programem, wiemy doskonale, widzimy to dokładnie w budżecie państwa, w rachunkach państwa, jak to sfinansować, poprzez dalszą walkę o jak najlepszy system podatkowy, ale również rozwój gospodarczy, poprzez zmniejszenie biurokracji, zmniejszenie kosztów administracji - powiedział szef rządu.

TOK FM PREMIUM