Unia Europejska według PiS? "Skłócili ze sobą Polaków, a teraz to samo będą chcieli zrobić w UE"

- Chcę się zajmować polityką krajową, nie wybieram się do polityki europejskiej - zapewniła w Poranku Radia TOK FM Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska. Polityczka wspiera Koalicję Europejską.
Zobacz wideo

Inicjatywa Polska nie wejdzie do Koalicji Europejskiej. Jak podkreśliła w TOK FM Barbara Nowacka, taka forma współpracy nie jest przewidywana. - Cieszymy się, że PSL, Nowoczesna i Zieloni przystąpiły do Koalicji Europejskiej. Inicjatywa Polska jest stowarzyszeniem, będziemy współpracować i wspierać osoby, które są nam bliskie programowo - mówiła polityczka.

Jak dodawała, sama też nie planuje startu w majowych wyborach.  - Chcę się zajmować polityką krajową, nie wybieram się do polityki europejskiej. Trzeba patrzeć racjonalnie, głosy trzeba kierować na osoby, które popieramy - mówiła w rozmowie z Janem Wróblem. Przekonywała, że jej stowarzyszenie tworzą ludzie, którzy dopiero zaczynają karierę w polityce. - A start w kampanii to duże wydatki. Natomiast wspieranie i współpraca to zbieranie doświadczenia, umiejętności i cieszę się, że będziemy współpracować z Koalicją Europejską w ten sposób - powiedziała Barbara Nowacka. 

Polityczka mówiła, że po stronie opozycji nie powinno być podziałów. - Czasami lepiej schować ambicję oraz ego i współpracować dla większego, wspólnego dobra - przekonywała Barbara Nowacka. Jej zdaniem będzie nim właśnie dobry wynik Koalicji Europejskiej w majowych wyborach. 

"PiS chce odsunąć Polskę od Europy"

Liderka Inicjatywy Polska, w kontekście wyborów europejskich przekonywała, że Prawo i Sprawiedliwość "proponuje UE podzieloną, skłóconą i rozbitą". - Odpychającą cały zewnętrzny świat. Skłócili ze sobą Polaków, a teraz to samo będą chcieli zrobić w Unii Europejskiej. Na ich listach są ludzie, którzy byli mistrzami konfliktu w Polsce. PiS chce odsunąć nas od Europy - mówiła Nowacka.

Dodawała, że jakakolwiek współpraca z PiS jest wykluczona. - Niczego nie można zrobić w sojuszu z PiS. On nas prowadzi do pewnych autorytaryzmów. Daje przywileje swoim. PiS jako formacja antydemokratyczna nie jest partnerem do współpracy. Pokonamy PiS już tej wiosny - przekonywała Nowacka. 

Obietnice Kaczyńskiego "wprowadzą nas w kryzys"

Polityczka krytykowała też ostatnie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Przekonywała, że propozycje PiS, ogłoszone w minioną sobotę, mogą się okazać bardzo poważnym problemem.

- Wprowadzą nas w kryzys. Nie dlatego, że to za duże wydatki, tylko dlatego, że nie potrafią wskazać sensownych źródeł finansowania i robią to ad hoc. Jeżeli rzuca się obietnicami, bo jest nerwowo, bo jest kryzys, to trzeba mieć z tyłu głowy to, że należy zaplanować te wydatki i pozyskać pieniądze, PiS o tym w ogóle nie mówi - podkreślała Nowacka. 

Prezes PiS, przypomnijmy, obiecał szybkie wypłaty 500 złotych na pierwsze dziecko, "trzynastkę" dla emerytów, likwidację PIT-u dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia.

W poniedziałek w TOK FM Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera Morawieckiego, zapewniał, że pieniądze na realizację postulatów PiS-u nie będą pochodzić z wyższych podatków. Jak dodawał, we wtorek o obietnicach Kaczyńskiego ma rozmawiać rząd. 


Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Czy PiS zrealizuje swoje nowe obietnice?
  • Jaką rolę w polityce odegra Wiosna Roberta Biedronia?

DOSTĘP PREMIUM