Beata Szydło rozwiewa wątpliwości. Renciści też dostaną "trzynastki"

- Trzynaste świadczenie zostanie wypłacone zarówno emerytom, jak i rencistom - zapowiedziała w środę wicepremier Beata Szydło.
Zobacz wideo

- Tak, to jest świadczenie, które będzie wypłacone i dla emerytów i dla rencistów - powiedziała wicepremier, pytana, czy tzw. "trzynastkę" otrzymają zarówno emeryci, jak i renciści.

Beata Szydło, dopytana przez reportera TOK FM, doprecyzowała także, że zapowiadane na lipiec rozszerzenie programu 500 plus obejmie każde "pierwsze", a nie tylko te z rodzin wielodzietnych.

Wicepremier zwróciła się do polityków Koalicji Europejskiej. -  Mam dzisiaj konkretne pytanie, do tych wszystkich, którzy kpili sobie z tych programów, którzy mówią o rozdawnictwie, którzy kreślą przed wyborcami, przed Polakami, jakąś złudna wizję drugiej Grecji. Proszę o konkretne odpowiedzi polityków: SLD, PO, PSL, Nowoczesnej, tych wszystkich, którzy dzisiaj ramię w ramię maszerują w Koalicji Europejskiej, bardzo szerokiej, w której jest miejsce dla byłych sekretarzy PZPR, poprzez polityków PO, Nowoczesnej, kończąc na PSL. Mamy do was konkretne pytanie: czy poprzecie program 500 plus dla każdego dziecka, czy poprzecie trzynastą emeryturę dla rencistów i emerytów, czy poprzecie wreszcie zerowy PIT dla ludzi do 26 roku życia - powiedziała Szydło w środę na konferencji prasowej.

- Miejcie odwagę stanąć dzisiaj przed Polakami i odpowiedzieć na te trzy bardzo proste pytanie - zaapelowała wicepremier.

Jak dodała, chce też znać stanowisko polityków Koalicji Europejskiej, czy jeśli kiedykolwiek mieliby okazję radzić w Polsce, to te programy zostaną utrzymane.

Obietnice Kaczyńskiego

Szydło zapewniła na konferencji prasowej w Warszawie, że "są zabezpieczone środki" na wszystkie programy zawarte w tzw. "piątce PiS". Zaznaczyła, że w najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki przedstawi "mapę drogową" realizacji tych zapowiedzi. We wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła, że stanie się to 5 marca.

Podczas sobotniej konwencji PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział od 1 lipca wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko i od maja br. wypłatę "trzynastki" dla emerytów w wysokości najniższej emerytury – 1100 zł. Ponadto PiS chce znieść podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

TOK FM PREMIUM