Krzysztof Brejza o pytaniach, na które nie odpowiada NBP. Wynajem willi, zagraniczne podróże...

- Tak tworzy się nowa oligarchia, wręcz hiperoligarchia. Jako posłowie opozycji nie możemy uzyskać informacji, jakie te panie mają doświadczenie, jakie uczelnie skończyły - mówił w Poranku TOK FM Krzysztof Brejza, komentując sprawę zarobków współpracowniczek szefa NBP Adama Glapińskiego. Poseł PO przyznał, że ma także problemy z uzyskaniem informacji o kosztach podróży służbowych kierownictwa banku centralnego.
Zobacz wideo

Poseł PO Krzysztof Brejza zadał Narodowemu Bankowi Polskiemu pytanie o koszty podróży służbowych kierownictwa tej instytucji, a także m.in. o osoby towarzyszące, które w tych podróżach brały udział. Otrzymał odpowiedź, że powinien wyjaśnić, jaki jest interes publiczny ujawnienia takich informacji. 

Wszystko to w kontekście ujawnienia wczoraj przez NBP listy zarobków dyrektorów departamentów i najbliższych współpracowników prezesa. Wynika z nich, że szefowa Departamentu Komunikacji i Promocji zarabia średnio 49,5 tys. zł - najwięcej spośród wszystkich dyrektorów. Stanowisko to pełni Martyna Wojciechowska. - Tak tworzy się nowa oligarchia, wręcz hiperoligarchia. Jako posłowie opozycji nie możemy uzyskać informacji, jakie te panie mają doświadczenie, jakie uczelnie skończyły - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM.

Poseł Brejza wymieniał również inne informacje, które - jak mówił - są utajniane przez bank centralny. Wspomniał m.in. o opisanej w listopadzie ubiegłego roku przez "Wprost" kwestii wynajmu przez NBP willi w Davos, w czasie Forum Ekonomicznego. - Dlatego muszę składać skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ponieważ to są informacje, które należą się opinii publicznej - mówił. 

Pytania o Antoniego Macierewicza. "Wyobraźmy sobie, że jest maj 1939"

Prowadząca Poranek TOK FM Karolina Lewicka zapytała posła PO o serię jego działań, które dotyczą Antoniego Macierewicza i jego poczynań na stanowisku ministra obrony. Krzysztof Brejza zapytał MON, czy można ujawnić m.in. informacje o tym, czy urządzenia radiolokacyjne polskich sił zbrojnych są w stanie wykrywać drony wlatujące w polską przestrzeń powietrzną. Odpowiedź brzmiała, że takich informacji ujawniać nie wolno. Tymczasem Antoni Macierewicz w maju 2016 roku mówił o tym publicznie, w Sejmie. 

- To nie jest zawzięcie się, to informacja, która należy się słuchaczom. Informacja, czy minister obrony narodowej ujawnił informację ściśle tajną. Były to informacje z tajnego raportu SKW - tłumaczył poseł Brejza. - Przyjmijmy taką sytuację, że w 1939 roku w maju minister obrony narodowej wychodzi na mównicę i podaje stan sprawności czołgów, myśliwców, stan uzbrojenia. To byłby koniec polityczny tego ministra - dodał polityk PO i podsumował: - Jesteśmy państwem NATO. To, co czyni Antoni Macierewicz, to jest demolowanie obronności Polski. 

Podkomisja smoleńska jak firma-krzak

Karolina Lewicka przypomniała, że były szef MON, choć zniknął z pierwszego szeregu polityków PiS, nadal jest szefem Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010, zwanej powszechnie podkomisją smoleńską. Krzysztof Brejza postanowił sprawdzić, na czym polegają obecne działania członków tego gremium. Na jego pytania nikt nie odpowiedział, w związku z tym poseł skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Skargę taką składa się za pośrednictwem organu, którego ta skarga dotyczy. Skarga została wysłana do podkomisji i okazało się, że wróciła do kancelarii, która prowadzi tę sprawę w moim imieniu. To jest rzecz niebywała. Prawnik, który sprawę prowadzi, nigdy nie spotkał się z taka sytuacją. Jest organ, finansowany przez naszych słuchaczy, są dane kontaktowe i okazuje się, że ten organ przypomina firmę-krzak. To znaczy: ja kieruję skargę, list polecony, listonosz dwukrotnie odbija się od drzwi - mówił Krzysztof Brejza w TOK FM. Jak dodał, katastrofa smoleńska była jedną z największych tragedii w historii Polski, w której zginęli również jego przyjaciele. - Nie życzę sobie, żeby (katastrofa) była wykorzystywana do politycznych harców pana Macierewicza i jego kolegów z PiS. Jeżeli szarżowali argumentami o rzekomych wybuchach, sugerowali, że dochodziło do dobijania rannych, że doszło do zamachu, pan Kaczyński oskarżał nas, że się do tego przyczyniliśmy, to jestem zainteresowany tym, co ta komisja przez trzy lata zrobiła z milionami złotych. Zamawiają jakieś opinie, przeprowadzają przedziwne eksperymenty na poligonie, wysadzają blaszak, mówiąc, że jest odzwierciedleniem kadłuba. To jest jeden wielki surrealizm - stwierdził.

Jak dodał, Platforma Obywatelska złożyła wniosek o ponowne zlustrowanie Antoniego Macierewicza, opierając się również na dokumentach ujawnionych przez Tomasza Piątka, autora dwóch książek poświęconych przeszłości i powiązaniom byłego szefa MON. - Ważne, żeby instytucje państwa potrafiły obronić się przed ewentualnym szkodnictwem ludzi, którzy mogą być podsycani przez partnerów wschodnich - dodał Brejza.

DOSTĘP PREMIUM