Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego poprawkę do Konstytucji dla Nauki. Była autorstwa PiS

Chodzi o poprawkę, dzięki której sędziowie SN, TK i NSA mieli znajdować na uczelniach dożywotnie zatrudnienie, bez względu na ocenę pracowniczą. Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, decyzję prezydenta popiera.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego senacką "wrzutkę" do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach - napisał na Twitterze w czwartek wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że w popiera działanie głowy państwa. 

Poprawkę zgłosił senator PiS Marek Martynowski. "To szef koła senatorów PiS. On nic nie mówi, ale działa to, co ma zdziałać. Poprawkę zgłosił jedynie do protokołu, nie występując na plenum, nie uzasadniając, nie przekonując do niej" - komentował sprawę senator PO Piotr Wach. W rozmowie z "Gazeta Wyborczą" zaznaczył, że jest to zgodne z regulaminem, ale w jego ocenie "wrzutka" zaskoczyła też samego Jarosława Gowina. 

Konstytucja dla Nauki Jarosława Gowina

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - tzw. Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0 reformująca uczelnie, weszła w życie 1 października 2018 roku. W przepisach ustawy znalazł się m.in. zaproponowany w ramach senackiej poprawki zapis, który dotyczy zatrudniania na uczelniach sędziów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czytaj też: Prof. Stępień o ustawie Gowina: Jestem przeciw. Państwo narzuca uczelniom sztywny gorset

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, wprowadza ona dla urzędującego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego, w tym sędziów w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej. 

Czytaj też: Konstytucja dla nauki sprzyja plagiatorom? "Wcześniej przepisów było więcej, ale były mniej jasne"

Jeszcze we wrześniu 2018 roku w rozmowie z PAP wicepremier Jarosław Gowin wyraził nadzieję, że "przepis Konstytucji dla Nauki dot. zatrudniania na uczelniach grupy sędziów zostanie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego i uchylony. Dodał, że jeśli tak się nie stanie, będzie namawiał koalicję rządową do usunięcia tego przepisu".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM