"Będziemy pamiętali, jakie święta czci Orlen". Żakowski o Żołnierzach Wyklętych i zbrodniach "Burego"

- Dlaczego akurat Żołnierzy Wyklętych muszą czcić kierowcy płacący za waszą benzynę? - pytał Jacek Żakowski, komentując ogłoszenia prasowe Orlenu, które publikowane są w niektórych gazetach. Dziennikarz przypomina, że wśród Żołnierzy Wyklętych byli tacy, którzy mordowali polskich obywateli.
Zobacz wideo

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji największy polski koncern paliwowy, Orlen, w niektórych gazetach publikuje specjalne ogłoszenia. - "1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamięć o nich miała zaginąć. My pamiętamy" - cytował w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

- My też będziemy pamiętali, jakie święta czci Orlen, a jakich nie czci.  A w ogóle, przepraszam, do jasnej cholery, co to ma wspólnego z benzynką, jaką handlujecie? Dlaczego akurat Żołnierzy Wyklętych muszą czcić kierowcy płacący za waszą benzynę? A nie (czczą) innych świąt? Na przykład  8 marca albo, dajmy na to, rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Były takie ogłoszenia? Ktoś je pamięta? - pytał dziennikarz.

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Byli też zbrodniarze

Jacek Żakowski przypomniał, że wśród tych, których określa się dziś mianem Żołnierzy Wyklętych, byli ludzie, którzy mordowali obywateli polskich. - Na przykład żydowskiego czy białoruskiego pochodzenia. Jednym z nich był Romuald Rajs "Bury". I Orlen to czci... Ciekaw jestem, jak czują się potomkowie ofiar zbrodni popełnianych przez osoby zaliczane do Żołnierzy Wyklętych, kiedy korporacja Orlen czci to święto - zastanawiał się gospodarz Poranka Radia TOK FM.

Przypomnijmy, oddziały Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzone przez "Burego", które działały na terenach wschodniej Polski, spaliły w 1946 roku kilka wsi w okolicach Hajnówki. W sumie rozstrzelano lub spalono żywcem 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski. Śledczy IPN stwierdzili, że działania "Burego" były zbrodnią ludobójstwa i czystką etniczną wymierzoną w prawosławnych Białorusinów.

To przez kontrowersje dotyczące działalności Rajsa "Burego" prezydent Andrzej Duda, po krytyce, jaka pojawiła się m.in. w mediach, w 2016 roku zrezygnował z objęcia patronatem marszu organizowanego przez ONR w Hajnówce. Impreza to hołd dla "Burego".

Zdaniem Jacka Żakowskiego sprawa ogłoszeń Orlenu to temat do rozmowy o tym,  "co polityczni nominaci robią z naszymi pieniędzmi i do finansowania czego nas zmuszają". Dziennikarz zwrócił uwagę, że Obywatele RP organizują protesty przeciwko, jak mówił, czczeniu osób, "z których część jest zbrodniarzami". Demonstracje odbędą się m.in. w Łodzi, Warszawie, Kaliszu, Warszawie, Wrocławiu.

Ustawa o wprowadzeniu Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych został podpisana - przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - w lutym 2011 roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Żołnierze Wyklęci. Żakowski krytykuje Orlen
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 8 razy 4

  I jak tu się cieszyć z kolaborowania Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami, i jeszcze pajacyk składający kwiaty na ich grobach. A tak się odżegnują od współpracy Polaków z nazistami w eksterminacji Żydów, czyżby podwójna moralność ?

 • monty937

  Oceniono 6 razy 4

  Ja na orlenie nie tankuję -i to jest wyjście - mam ich gdzieś ?

 • gebe14

  Oceniono 3 razy 3

  dlatego nie tankuje na tych stacjach .

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Orlen, to spółka "patriotyczna...

 • getz54

  0

  PKN Orlen, Lotos, PGNiG, PKO SA, PKO BP, CIECH, LOT, wszystkie małe i duze spółki skarbu państwa, mają schlebiac gustowi właściciela Polski, kościelnemu księdza Sawicza Jarosławowi Kaczyńskiemu. A ze jest on antysemitą to karac Zydów za pomawianie Polaków o zbrodnie. Ze kościelny jest ksenofobem, to wszystkie prawicowe biuletyny partyjne mają walic w Niemców, Rosjan, Francuzów, w obcojęzyczne media w Polsce itd.
  Skoro kościelny jest nacjonalistą, to nalezy organizowac konkursy, rocznice, marsze, przemarsze, manifestacje, organizowane przez ONR, MWP, RN, skoro prezes Polski jest rasistą, to nalezy powielac jego obawy o zarazę przenoszoną przez uchodzców o gwałcenie polskich kobiet itp. Zołnierze wyklęci są egzemplifikacją strachu pana Komorowskiego (było nie było historyka z wykształcenia) i PO, przed PiS-em, przed ich nachalnym genetycznym patriotyzmem. W tamtym czasie, przy pełnej akceptacji PO i jej liderów, mogli przegłosowac tytuły bohaterów narodowych dla wielkich Polaków pana Bronisława Kamińskiego i Ericha von dem Bach Zelewskiego.Skończyło się na paru zołnierzach wyklętych, bo reszta to byli zołnierze wystraszeni, ze wkrótce dosięgnie ich kara za gwałty, mordy, i szabrownictwo.

 • miloz1

  Oceniono 5 razy -3

  Parę dni temu była rocznica zamordowania 850 Polaków w Hucie Pieniackiej, w tym kobiet i dzieci. Toki, gazety i obywatele nie zająknęli się na temat napiętnowania zbrodniarzy. Tu skala zbrodni jest mniejsza 10 razy a napiętnowanie 1000 razy większe. Tak bardzo nienawidzicie Polaków? Jak mają o nas mówić inni jeśli sami krzyczymy: Polacy to zbrodniarze.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -3

  Spojrzmy chocby na potrzebna terazniejszosci wspólną narrację o II wojnie światowej, Izraela Rosji i Niemcom, narracje w której Zydzi są jedynymi ofiarami, Rosjanie jedynymi wyzwolicielami, a srodkowoeuropejczycy współpracownikami nazistów. Tak wiec orwellowskie spostrzezenia sa tu uniwersalne i uzyteczne w analizie rzeczywistosci. Oderbranie godnosci zakatowanemu narodowi to wstep do odebrania mu wolnosci po lutowym wystepie wrogich nam osrodkom politycznym od Zakowskiego nie spodziewalbym sie zadnej refleksji realizuje ten sam jaltanski porzadek co jego ojce, jednak kazda jednostka identyfikujaca sie z Polskoscia powinna zauwazyc iz zarty sie skonczyly, zaczela sie realpolitik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX