"Będziemy pamiętali, jakie święta czci Orlen". Żakowski o Żołnierzach Wyklętych i zbrodniach "Burego"

- Dlaczego akurat Żołnierzy Wyklętych muszą czcić kierowcy płacący za waszą benzynę? - pytał Jacek Żakowski, komentując ogłoszenia prasowe Orlenu, które publikowane są w niektórych gazetach. Dziennikarz przypomina, że wśród Żołnierzy Wyklętych byli tacy, którzy mordowali polskich obywateli.
Zobacz wideo

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji największy polski koncern paliwowy, Orlen, w niektórych gazetach publikuje specjalne ogłoszenia. - "1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamięć o nich miała zaginąć. My pamiętamy" - cytował w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

- My też będziemy pamiętali, jakie święta czci Orlen, a jakich nie czci.  A w ogóle, przepraszam, do jasnej cholery, co to ma wspólnego z benzynką, jaką handlujecie? Dlaczego akurat Żołnierzy Wyklętych muszą czcić kierowcy płacący za waszą benzynę? A nie (czczą) innych świąt? Na przykład  8 marca albo, dajmy na to, rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Były takie ogłoszenia? Ktoś je pamięta? - pytał dziennikarz.

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Byli też zbrodniarze

Jacek Żakowski przypomniał, że wśród tych, których określa się dziś mianem Żołnierzy Wyklętych, byli ludzie, którzy mordowali obywateli polskich. - Na przykład żydowskiego czy białoruskiego pochodzenia. Jednym z nich był Romuald Rajs "Bury". I Orlen to czci... Ciekaw jestem, jak czują się potomkowie ofiar zbrodni popełnianych przez osoby zaliczane do Żołnierzy Wyklętych, kiedy korporacja Orlen czci to święto - zastanawiał się gospodarz Poranka Radia TOK FM.

Przypomnijmy, oddziały Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzone przez "Burego", które działały na terenach wschodniej Polski, spaliły w 1946 roku kilka wsi w okolicach Hajnówki. W sumie rozstrzelano lub spalono żywcem 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski. Śledczy IPN stwierdzili, że działania "Burego" były zbrodnią ludobójstwa i czystką etniczną wymierzoną w prawosławnych Białorusinów.

To przez kontrowersje dotyczące działalności Rajsa "Burego" prezydent Andrzej Duda, po krytyce, jaka pojawiła się m.in. w mediach, w 2016 roku zrezygnował z objęcia patronatem marszu organizowanego przez ONR w Hajnówce. Impreza to hołd dla "Burego".

Zdaniem Jacka Żakowskiego sprawa ogłoszeń Orlenu to temat do rozmowy o tym,  "co polityczni nominaci robią z naszymi pieniędzmi i do finansowania czego nas zmuszają". Dziennikarz zwrócił uwagę, że Obywatele RP organizują protesty przeciwko, jak mówił, czczeniu osób, "z których część jest zbrodniarzami". Demonstracje odbędą się m.in. w Łodzi, Warszawie, Kaliszu, Warszawie, Wrocławiu.

Ustawa o wprowadzeniu Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych został podpisana - przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - w lutym 2011 roku.

TOK FM PREMIUM