"Nie można żyć z historią zamiecioną pod dywan". Współtwórca muzeum Polin o tym, że nie wszyscy "wyklęci" byli bohaterami

- Jak mówimy o Żołnierzach Wyklętych, to trzeba mówić o tych dobrych, którzy walczyli i stracili życie, oraz o tych, którzy mordowali - uważa Piotr Wiślicki, prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz wideo

- Co czuje Polak żydowskiego pochodzenia w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych? - pytał Jacek Żakowski swojego gościa, Piotra Wiślickiego, prezesa Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

- Jak mówimy o Żołnierzach Wyklętych, to trzeba mówić o wszystkich. O tych dobrych, którzy walczyli i stracili życie, oraz o tych, którzy mordowali. Żołnierze Wyklęci to jest bardzo szerokie pojęcie - odpowiedział współtwórca Muzeum Żydów Polskich POLIN.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. Ustawę w tej sprawie skierował do parlamentu prezydent Bronisław Komorowski. Prace nad projektem rozpoczął jego poprzedni Lech Kaczyński. - Jak prezydent składa hołd (Żołnierzom Wyklętym), a poprzedni prezydent ustanawia ich święto, to co pan czuje? - dopytywał Żakowski.

- Jak prezydenci składają hołd, to bardzo chciałbym, żeby mówili też o tych, którzy mordowali. Bo byli tacy - podkreślił Piotr Wiślicki. Jak dodał, z trudnymi pytaniami dotyczącymi żołnierzy podziemia jest podobnie, jak "ze sprawą żydowską, czy z czasem Holocaustu". - My kochamy zamiatać historię pod dywan, a nie da się żyć z historią zamiecioną pod dywan - ocenił gość Poranka Radia TOK FM.

Czytaj też: "Mit Żołnierzy Wyklętych? Powstanie '44 to nie jest już patriotyzm, na którym zależy władzy">>> 

Zbrodnie, które potwierdza IPN

Do grona Żołnierzy Wyklętych zaliczany jest m.in. Romuald Rajs "Bury". Dowodzone przez niego oddziały Narodowego Zjednoczenia Wojskowego spaliły w 1946 roku kilka wsi w okolicach Hajnówki. W sumie rozstrzelano lub spalono żywcem 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski. Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej stwierdzili, że działania "Burego" były zbrodnią ludobójstwa i czystką etniczną wymierzoną w prawosławnych Białorusinów.

Czytaj też: AK kłamała ws. kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej NSZ z gestapo? Poseł Kukiz'15: Oczywiście!>>>

TOK FM PREMIUM