Wybory prezydenckie w Gdańsku. Cisza wyborcza na terenie całej Polski

W związku z przedterminowymi wyborami prezydenckimi w Gdańsku w całej Polsce w piątek o północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Zakończy się ona w niedzielę wraz z zamknięciem lokali wyborczych.
Zobacz wideo

Choć wybory mają charakter lokalny i dotyczą tylko Gdańska, to cisza wyborcza obowiązuje na terenie całej Polski. Od północy w nocy z piątku na sobotę do końca głosowania w niedzielę nie wolno więc: prowadzić agitacji wyborczej (również w internecie), zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary, nawet do 1 milion złotych.

Wybory w Gdańsku po morderstwie

Przedterminowe wybory prezydenckie w Gdańsku są konsekwencją wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O najwyższy urząd w Gdańsku ubiegają się: p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (bezpartyjny komitet "Wszystko dla Gdańska"); reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun oraz działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba z komitetu "Odpowiedzialni-Gdańsk".

TOK FM PREMIUM