Paweł Rabiej tłumaczy, dlaczego miasto nie wypłaca odszkodowań za reprywatyzację. "Mamy chaos w prawie"

Pan minister Jaki w pewnym momencie skupił się na kampanii wyborczej w stolicy i walce z miastem, a nie nad stworzeniem mechanizmu prawnego, który pozwoliłbym wypłacać odszkodowania - mówił wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Jak informowała gazeta.pl, miasto Warszawa nie wypłaciło nikomu odszkodowań związanych z reprywatyzacją, jakie przyznaje mieszkańcom komisja weryfikacyjna Partyka Jakiego. Każda decyzja komisja jest zaskarżana do sądu, aby została jeszcze raz zweryfikowana. Wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej tłumaczył w Wywiadzie Politycznym, że wypłata pieniędzy byłaby sprzeczna z prawem. - Musi być jasna podstawa prawna. Pan minister Jaki w pewnym momencie skupił się na kampanii wyborczej w stolicy i walce z miastem, a nie nad stworzeniem mechanizmu prawnego, który pozwoliłbym wypłacać odszkodowania. Nowelizacja ustawy o komisji była pisana na kolanie. Kiedy przeszła przez Sejm to okazało się, że ma poważne błędy prawne – mówił były członek komisji weryfikacyjnej. 

Jak dodawał wiceprezydent, miasto nie zostało wskazane jako płatnik odszkodowań. - Jeśli byśmy je wypłacili, to narazimy się na odpowiedzialność karną i finansową. Mamy chaos w prawie. Trzeba dokonać zmian w ustawie o komisji weryfikacyjnej – apelował Paweł Rabiej.

Wiceszef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta podkreśla, że miasto ma podstawę, by wypłacać środki, a tłumaczenia ratusza to wymówka, by przedłużać kwestię wypłat odszkodowań. Paweł Rabiej w przyszłym tygodniu ma wysłać list do szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, by wprowadzić zmiany do ustawy o komisji weryfikacyjnej. 

Deklaracja LGBT+ ma proste przesłanie

Zastępca Rafała Trzaskowskiego wskazywał, że jest "zszokowany poziomem kłamstw i manipulacji" wokół deklaracji LGBT+, jaką podpisał niedawno jego szef. - Ma proste przesłanie, dotyczy fundamentalnych wartości. Chodzi o to, żeby takie osoby nie były narażone na przemoc. A jeśli już do tego dojdzie, to mogły zyskać pomoc psychologiczną.Jeżeli ktoś mówi, że to jakaś ideologia, to ja się pytam kiedy on się rozminął z rozumem – podkreślał Rabiej.

Polityk Nowoczesnej komentował też nowe obietnice PiS. - Trochę inaczej składa się obietnice na serio, a inaczej w kampanii wyborczej. Myślę, że sporo osób dostrzega, że takie działanie to próba zasłaniania Polakom oczu, żeby zapomnieli o wszystkich złych rzeczach w rządach PiS. Pytanie czy przekupstwo na ostatnią chwilę zadziała – zastanawiał się wiceprezydent Warszawy.

Rabiej powiedział także, że "na miejscu Jarosława Kaczyńskiego nie zdecydowałby się na taki ryzykowny krok". - Ale rozumiem, że jest w bardzo głębokiej desperacji, bo stracił swoją osobistą wiarygodność i wie, że to będzie miało duże przełożenie na wybory – podsumował polityk Nowoczesnej.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Paweł Rabiej odszkodowania za reprywatyzację
Zaloguj się
 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  W sprawie her Birgfellnera "GW" łże jak bura suka - lewa faktura - VAT nie zapłacony,
  ceny wzięte z sufitu nie poparte wiarygodnymi wyliczeniami, namawianie do łapówkarstwa
  art 229 k.k. przez her Birgfellnera pana Kujdę PFOŚ ( są upublicznione nagrania), sprawa
  z tłumaczką, celowe spowolnienia procesu - nałożenie 2 X 3000 zł kary są tego dowodem itp...

 • bart5554

  Oceniono 2 razy 0

  A wprowadziliście cenzurę i zablokowaliście komentarze pod artykułem pt "Mecenas Dubois: Pani prokurator reaguje nerwowo na wszystkie nasze pytania i nie chce na żadne odpowiedzieć"? Fejkowa afera wychodzi wam bokiem?

  ==

  W co grają Giertych i Dubois? Prokuratura: Działania adwokatów Birgfellnera - dążeniem do spowolnienia postępowania

  Czynności podejmowane przez austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i jego adwokatów wskazują na dążenie do nieuzasadnionego wydłużenia czynności, co prowadzi do uniemożliwienia podjęcia przez prokuratora decyzji procesowych - oświadczyła w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

  wpolityce.pl/polityka/434936-w-co-graja-giertych-i-dubois-mocne-oswiadczenie-prokuratury

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX