Jarosław Kaczyński o budowie wieżowców na Srebrnej: Chciałem zrobić coś pożytecznego dla Polski

Jeśli prokuratura wezwałaby mnie na przesłuchanie, to stawiłbym się, jestem obywatelem jak każdy inny - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany, czy stawiłby się w prokuraturze gdyby wszczęte zostało śledztwo po zawiadomieniu ws. budowy wieżowców dla spółki Srebrna, a on został wezwany.
Zobacz wideo

Prezes PiS był pytany w radiu RMF FM o sprawę przesłuchania austriackiego biznesmenem Geralda Birgfellnerem w związku ze sprawą planów budowy w Warszawie wieżowca przez związaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Na pytanie, czy jeśli prokuratura zdecydowałaby o wszczęciu śledztwa i wezwała go na przesłuchanie, to stawi się na nie, Kaczyński odpowiedział: "Oczywiście, jakie mam inne wyjście, jakie mam inne wyjście, jestem obywatelem jak każdy inny".

Dopytywany, czy w sprawie planów budowy wieżowców i rozmów z Birgfellnerem ma sobie coś do zarzucenia, Kaczyński odparł: "nie mam niczego do zarzucenia sobie".

- Nie będę mówił o tym, jaki mam stosunek do bohatera tych wydarzeń, natomiast mogę powiedzieć jedno: chciałem zrobić coś bardzo pożytecznego z punktu widzenia, już nawet nie tylko mojego obozu politycznego, ale po prostu Polski, nieco zrównoważyć sytuację na rynku idei, instytucji które mogą wspierać różnego rodzaju idee - powiedział Kaczyński. Dodał, że gdyby powstał budynek przy ul. Srebrnej, to "Instytut Lecha Kaczyńskiego stałby się fundacją bardzo silną".

W końcu stycznia "Gazeta Wyborcza" opublikowała zapisy i nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Złożone pod koniec stycznia w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczy braku zapłaty za złożone austriackiemu biznesmenowi zlecenie związane z przygotowaniami do inwestycji budowy dwóch wieżowców.

W piątek Birgfellner po raz czwarty stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Prokuratura ma kontynuować przesłuchanie austriackiego biznesmena. "Oczekujemy natychmiastowego wszczęcia śledztwa" - powiedział dziennikarzom pełnomocnik Austriaka, mec. Roman Giertych, który wraz ze swoim klientem przybył w piątek rano do prokuratury.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

Komentarze (14)
Jarosław Kaczyński o wieżowcach, Srebrnej, NBP
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 4 razy 4

  Chcesz dla Polski zrobić coś dobrego? Połóż się obok brata. Oczywiście dopiero wtedy, jak już wywiezie się dziada z bezprawnie przezeń okupowanego Wawelu.

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 4

  Na nagraniu słychać, że o "polsce" nie ma mowy, śmieciu!

  Jest mowa o milionach dla ciebie, więc swojej

  mordy zdradzieckiej Polską nie wycieraj! ! ! ! !

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy 3

  To brzmi jak podsumowanie kariery--- chyba uszło powietrze z prezesa.
  Zepsuł już wszystko, co było do zepsucia, a nawet więcej.

 • stef0909

  Oceniono 3 razy 3

  Polska ma wynajmować od Wolski!!! zbawca czy oszołom!?

 • indan

  Oceniono 5 razy 3

  Dziad zanim wypowie słowo Polska powinien wyszorować sobie paszczę mydłem.

 • ostjan

  Oceniono 5 razy 3

  Już od dawna PiS usiłuje postawić znak równości Polska=PiS. Przy takim podejściu, faktycznie chciał zrobić coś dobrego dola Polski.

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 2

  Przez nieumiejętne manipulacje prezes zabił 100 osób. Bardziej pożyteczne byłoby kupić prezesowi zestaw klocków do budowy i ołowianych żołnierzyków, żeby nie gmerał w rzeczach na których się nie zna.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 2

  Wzruszające oświadczenie, mało się nie popłakałem. Kościelny księdza Sawicza mógł przeciez dla dobra kraju sprowadzic 3 tony kokainy od Sinaloa, dla niego w tym kraju to zaden problem, kilka kilogramów materiałów rozszczepialnych do wybudowania brudnej bomby, oczywiście do uzycia tylko w obronie własnej. Dla dobra kraju nalezy robic bowiem wszystko co w naszej mocy. A on jest przeciez dobrem największym tego kraju. Dwa domy i tyle szumu.

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  - Słuchaj, Zbyszek, trzeba mnie będzie przesłuchać, vox populi, rozumisz. Wyznacz tam jakiegoś zaufanego prokuratora, tu masz pytania które ma mi zadawać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX