Władysław Teofil Bartoszewski: Jak tylko wstaniemy coś z kolan, to pojawia się nowa afera i znów nas na nie rzucają

Kandydat Koalicji Europejskiej do europarlamentu, Władysław Teofil Bartoszewski, krytycznie ocenia politykę zagraniczną PiS. - Kiedyś boksowaliśmy w wyższej wadze, a teraz jesteśmy sprowadzeni do poziomu średniej wielkości państwa w środkowej Europie - stwierdził w Poranku Radia TOK FM.
Zobacz wideo

Władysław Teofil Bartoszewski najprawdopodobniej wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ostatniego miejsca listy warszawskiej. Jak mówił w Poranku Radia TOK FM, oficjalne informacje zostaną ogłoszone 16 marca. Jego kandydaturę zarekomendowało PSL. 

Jak sam określa, ma poglądy konserwatywno-centrowe. - Co to znaczy? - pytała prowadząca program Dominika Wielowieyska

- Gdybym mieszkał w Niemczech, byłbym członkiem partii CDU. Jestem liberalnym konserwatystą - tłumaczył.

Czytaj też: Wybory do europarlamentu. Najnowszy sondaż: PiS przegrywa z Koalicją Europejską

"Jak tylko wstaniemy z kolan, znów nas na nie rzucają"

Dziennikarka pytała Bartoszewskiego o jego ocenę polityki zagranicznej PiS.

- Pan prezes Jarosław Kaczyński jest wyjątkowo sprawnym i skutecznym politykiem w kraju. Nie bardzo widzę osobę, która jest sprawniejsza od niego w tej chwili. Ale jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to partia nie ma zielonego pojęcia co robi - stwierdził, tłumacząc, że Polska nie jest w stanie skutecznie prowadzić polityki ze Stanami Zjednoczonymi, z Izraelem, z Unią Europejską. - Kiedyś boksowaliśmy w wyższej wadze, a teraz jesteśmy sprowadzeni do poziomu średniej wielkości państwa w środkowej Europie - dodał. 

Zaznaczył, że jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość nie dąży jednak do polexitu. - PiS dąży do wyjścia Europy z Polski, to nie jest polexit: dawajcie nam pieniądze, ale się nie wtrącajcie - tłumaczył. 

Czytaj też: Kamiński komentuje słowa lidera Bayer Full o PSL: Mam wrażenie, że mówił o PiS

Dodał, że jeśli spojrzymy na afery z ostatnich 2-3 lat, które pogorszyły nasze stosunki z i z Unią Europejską, i ze Stanami Zjednoczonymi, i z Izraelem, to nie bardzo wie, jak Polska wstaje z kolan. 

- Jak tylko wstaniemy coś z kolan, to pojawia się nowa afera i znowu nas na te kolana rzucają - podsumował. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Władysław Teofil Bartoszewski jest także współzałożycielem Instytutu Stosunków Polsko-Żydowskich w Oksfordzie, dlatego Dominika Wielowieyska pytała także o: 

  • wypowiedzi Jana Tomasza Grossa; 
  • ekshumację w Jedwabnem; 

TOK FM PREMIUM