Prof. Ryszard Bugaj: Skok PiS na kasę okazał się chamski i długi
Prof. Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN zdradził w rozmowie z Maciejem Głogowskim, ile zarabiał jako doradca prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
Według opublikowanej przez NBP listy obecnie doradcy prezesa zarabiają ponad 20 tys. zł brutto miesięcznie.
- 6,5 tysiąca złotych brutto na pół etatu. To jest trochę ponad 12 tys. na pełnym etacie - mówił. Prof. Bugaj funkcję doradcy prezesa NBP sprawował w 2009 roku.
Na pytanie o to, czy zarobki w banku centralnym są za wysokie, odparł, że "generalnie" tak. - Ale w całym sektorze finansowym zarabia się za dużo. Tylko nie wprowadzałbym żadnych ograniczeń administracyjnych, tylko bym wprowadził podatek progresywny. My dzisiaj mamy w Polsce podatki degresywne. De facto cały system podatkowy jest degresywny - tłumaczył.
- Czy to, co dzieje się z zarobkami w NBP, to wpadka PiS? - pytał prowadzący program Maciej Głogowski.
- To jest przejaw wpadki, która jest znacznie bardziej generalna. Muszę powiedzieć, że o ile nie zakładałem, że PiS jest bardzo przywiązany do demokratycznych, liberalnych standardów, to wydawało mi się, że tam będzie większa powściągliwość w takim skoku na kasę. Ten skok na kasę okazał się chamski i powiedziałbym długi - podkreślił.
Czytaj też: Co dalej z szefem NBP Adamem Glapińskim? "Jarosław Kaczyński dotarł do sytuacji, której życiowo nienawidzi"
"Mamy do czynienia z falą populizmu".
Gość TOK FM komentował też najnowsze obietnice Prawa i Sprawiedliwości. Rządzący chcą szybko zacząć wypłacać 500 złotych także na pierwsze dzieci, "trzynastki" dla emerytów i rencistów. A to jedynie część zapowiedzi.
Prof. Ryszard Bugaj nie jest zwolennikiem nowych pomysłów PiS-u. Ekonomista uważa, że rząd może w następnych latach mieć problem ze sfinansowaniem programu 500 plus na każde dziecko. - Stopa wzrostu gospodarczego prawdopodobnie będzie mniejsza. W nieco dłuższym okresie trudno też zakładać, że obsługa długu będzie taka tania. To będzie oznaczało bolesne wybory rządzących, ktokolwiek, by to nie był. To będzie wybór między sfinansowaniem jednej a drugiej rzeczy - wyjaśniał w rozmowie z Maciejem Głogowskim.
Zdaniem profesora grozi nam podwyżka podatków. - Tylko pytanie czyich. Specyfiką naszego systemu podatkowego są bardzo niskie podatki od wysokich dochodów. Moim zdaniem to się musi zmienić. Wprowadziłbym kolejną stawkę podatku dochodowego (dla najbogatszych - red.) - mówił, dodając, że zlikwidowałby także linowy podatek dla samozatrudnionych.
Polski populizm
Jak mówił ekonomista, w roku podwójnych wyborów, do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu, mamy do czynienia w Polsce z "falą populizmu". - To nie jest tylko fala populizmu, którą niesie partia rządząca. Proszę spojrzeć na program Wiosny. Tam już wszystko jest, co można sobie wyobrazić. To jest partia powszechnej szczęśliwości i jest gotowa nam wszystko obiecać - mówił prof. Bugaj. Przypomniał też, że "trzynastki" dla emerytów i 500 złotych wypłacane na pierwsze dzieci proponowała też Platforma Obywatelska.
- Nigdy nie nadużywałem określenia populizm, bo to jest trochę taka pałka, ale myślę, że przekroczony został dobry limit na postulaty socjalne i także na niektóre postulaty podatkowe - mówił, wskazując także na ruch Roberta Gwiazdowskiego, który obiecuje powszechne obniżenie podatków.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- czy "trzynastka" dla emerytów to zły pomysł?
- w jaki sposób powinno być dystrybuowana pomoc dla rodziców?
- o braku podatków dla osób poniżej 26. roku życia;
- dlaczego podatek linowy dla samozatrudnionych powinien być zlikwidowany?
DOSTĘP PREMIUM
-
"Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
-
Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
-
Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
-
"To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
-
Wielka Brytania: Siły syryjskiego reżimu po trzęsieniu ziemi zbombardowały miasto kontrolowane przez rebeliantów
- Kryminał, biografie, thriller, rozmowy. Książki do czytania na ferie (i nie tylko)
- Zełenski jest zdany na siebie w walce o Ukrainę w UE. "Zdanie Polski nie ma żadnego znaczenia"
- Posłanka Senyszyn o działaniach KRRiT względem TVN i TOK FM: Świrski chce kneblować media
- Proces Andrzeja Poczobuta dobiega końca. "Wyrok zależy od osobistej decyzji Łukaszenki"
- Przeciwnicy Kremla znów zbiorą się w Polsce. Po zjeździe zamierzają tworzyć biura w Kijowie i Warszawie