Aleksandra Dulkiewicz o ks. Henryku Jankowskim: Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie pomnika w inne miejsce

- Mam nadzieję, że dojdzie do spotkania z szefem komitetu społecznego budowy pomnika, Krzysztofem Doślą. Bo bardzo bym chciała porozmawiać, jak można wspólnie, mądrze i bez eskalowania złych emocji tę sprawę rozwiązać - mówiła w TOK FM Aleksandra Dulkiewicz. Radni Gdańska zajmować się będą w czwartek sprawą prałata "Solidarności".

- Aż chce się zacytować ostatnie słowa pana prezydenta Adamowicza: (w Gdańsku) dzielimy się dobrem, jesteśmy szczodrzy. Gdańszczanie są naprawdę cudowni. Ilość wzajemnych dobrych relacji, które narodziły się między ludźmi, przez te ponad siedem tygodni, zadziwia mnie. Te słowa brzmią prawie jak proroctwo - tak Aleksandra Dulkiewicz mówiła w TOK FM o tym, jak zmienił się Gdańsk i jego mieszkańcy w ostatnich tygodniach.

Aleksandra Dulkiewicz wygrała przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Głosowanie trzeba było zorganizować po śmierci Pawła Adamowicza. Długoletni prezydent Gdańska został zaatakowany 13 stycznia, podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Paweł Adamowicz zmarł kilkanaście godzin po ataku. Sprawcy ataku, Stefanowi W., postawiono zarzut zabójstwa.

To nie będzie łatwe posiedzenie Rady Miasta Gdańska

W czwartek (7 marca) radni Gdańska wrócą do sprawy ks. Henryka Jankowskiego. Pod głosowanie trafią uchwały dotyczące pozbawienia prałata Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska, odebrania jego imienia skwerowi przy bazylice św. Brygidy oraz usunięcia stamtąd pomnika duchownego. - To trudny temat - mówiła prezydenta miasta. - Mam nadzieję, że dojdzie do mojego spotkania z szefem komitetu społecznego budowy pomnika, Krzysztofem Doślą, bo bardzo bym chciała porozmawiać, jak można wspólnie, mądrze i bez eskalowania złych emocji tę sprawę rozwiązać - dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Kluczowe jest dziś rozwiązanie kwestii pomnika, który budzi coraz więcej emocji. Po publikacji oskarżeń pod adresem prałata Jankowskiego, które dotyczyły molestowania nieletnich, wokół pomnika organizowano manifestacje, oblano go farbą. Wreszcie figurę zrzucono z postumentu.

Pomnik ks. Jankowskiego ponownie ustawiony na cokole. "Ze złamaniem prawa oraz miejskiej własności">>>

- Jeszcze przed śmiercią prezydenta Adamowicza, rozmawialiśmy z przedstawicielami komitetu społecznego. I oni sami czuli... każdy z nas czuł przez skórę, że wokół pomnika mogą się dziać złe rzeczy. Uważam, że dobrym rozwiązaniem jest - w cywilizowany, normalny, kulturalny sposób - przeniesienie pomnika w inne miejsce. W miejsce prywatne, które nie będzie przestrzenią publiczną - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz w Poranku Radia TOK FM.

Przeprosiny przyjęte

Gwiazda gdańskiego Prawa i Sprawiedliwości, kandydat partii w jesiennych wyborach prezydenckich, Kacper Płażyński, przeprosił wczoraj (we wtorek) Aleksandrę Dulkiewicz. Za słowa, że została prezydentem Gdańska "przez przypadek".

- Kiedy spojrzy pani w oczy Kacpra Płażyńskiego, to powie pani:

przeprosiny przyjęte? - pytał prezydent Gdańska Piotr Kraśko. - Podziękuję za gratulacje, to po pierwsze. I powiem: Kacper, czasem trzeba uważać na to, co się mówi. Oczywiście, że (przeprosiny) przyjęte - odpowiedziała Dulkiewicz.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Aleksandra Dulkiewicz mówiła także o walce o Europejskie Centrum Solidarności oraz o chęci zorganizowania wspólnych obchodów rocznicy 4 czerwca. 

TOK FM PREMIUM