Rafał Trzaskowski o strajku nauczycieli: Musimy być przygotowani na każdą ewentualność

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, mówił w Poranku Radia TOK FM o działaniach, które zostaną podjęte w stolicy w związku z planowanym na 8 kwietnia strajkiem nauczycieli. Podkreślił, że nie dziwi się pracownikom oświaty, że przygotowują się do protestu.
Zobacz wideo

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, mówił w Poranku Radia TOK FM w jaki sposób stolica przygotuje się na planowany na 8 kwietnia strajk nauczycieli. W Warszawie może do niego dojść w 80 proc. placówek oświatowych, do których uczęszcza ćwierć miliona dzieci. Miasto chce powołać sztab kryzysowy

- Musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Niestety rząd wprowadził tak nieprawdopodobny chaos i tak traktuje nauczycieli, że nie dziwię się, że oni są doprowadzeni do ostateczności - podkreślił, dodając, że jako prezydent miasta podwyższy dodatki dla początkujących nauczycieli. Podwyżki będą sięgać do 270 zł.

Czytaj też: Czy Biedroń przyciągnie nowych wyborców? Trzaskowski: Jeśli mu się nie uda, będziemy walczyć o ten sam kawałek tortu 

- Musimy być gotowi na 8 kwietnia. Jeżeli będą strajki, to ktoś musi się dzieciakami zająć: zaopiekować się nimi, nakarmić. Musimy być przygotowani, żeby się zająć dziećmi, które pójdą do szkoły. Będziemy musieli wprowadzić jakiś system dyżurów. Nasze dzieci nie mogą być niezaopiekowane i nienakarmione - zaznaczył. 

Współpraca Warszawy z rządem

Rafał Trzaskowski mówił także o relacjach między stołecznym ratuszem a rządem. 

- Staram się relacji z rządem nie pogarszać i nie eskalować problemów. Kiedy ja i Warszawa jesteśmy traktowani poważnie, jeżeli chcemy rozmawiać o inwestycjach, jestem absolutnie do tego gotowy - podkreślił.   

Dodał, że teraz rozmowa toczy się o inwestycji, która w jego ocenie nie jest miastu najbardziej potrzebna: odbudowie Pałacu Saskiego. - Jeżeli chce Senat budować pałac, a rząd i prezydent chcą w tym pomóc, to bez upolityczniania tego problemu, siadamy do stołu, rozmawiamy o konkretach: jak to ma wyglądać, jaka ma być jego funkcja publiczna, jakie będą rozwiązania komunikacyjne. -  Podchodzę do tego racjonalnie. Staram się nie atakować, staram się być bardzo pragmatyczny - tłumaczył. 

Czytaj też: Rafał Trzaskowski podpisał Warszawską Deklarację LGBT+. "Kamień milowy w historii polskich samorządów"

- Dzisiaj PiS szykuje takie podejście w Unii Europejskiej, żeby finansować tylko małe miasta i biedne regiony, a nie dawać pieniędzy na koła zamachowe polskiej gospodarki. A trzeba robić i to, i to. Staram się spokojnie z rządem na ten temat rozmawiać. Nie chcę eskalować konfliktu, chcę po prostu spokojnie i racjonalnie z rządem rozmawiać - podkreślił. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • o bulwarach wiślanych;
  • o pomocy dla seniorów;
  • o bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów;
  • o trzeciej linii metra;
  • o liście PiS do Parlamentu Europejskiego.

TOK FM PREMIUM