Izabela Leszczyna: PO poprze większość pomysłów z "Piątki Morawieckiego"

Jak zapowiedziała Izabela Leszczyna,"Trzynastka" dla emerytów i rencistów, 500 plus na pierwsze dzieci, zniesieniem podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia będą w Sejmie poparte przez PO.
Zobacz wideo

Aleksandra Dziadykiewicz, prowadząca Magazyn EKG, pytała Izabelę Leszczynę, byłą wiceminister finansów, a obecnie posłankę PO, jak będzie głosować w sprawie "piątki Morawieckiego", czyli m.in. "trzynastej" emerytury, programu 500 plus także na pierwsze dziecko oraz zniesieniu podatku PIT dla osób do 26. roku życia. 

- Analiza polityczna jest taka, że żeby przykryć aferę Kaczyńskiego, nagle wybiegli i bez żadnego rozsądnego pomysłu rzucili pomysły Platformy Obywatelskiej, które nam skradli. Ale oczywiście poprzekręcali je - podkreśliła polityczka Platformy Obywatelskiej.

Dodała, że PO różni się od PiS tym, że partia rządząca potrafi tylko rozdawać pieniądze wszystkim, bez hierarchizowania potrzebujących. - To jest najprostsze i najbardziej niebezpieczne. To jest kompletnie niesprawiedliwe myślenie - zaznaczyła, tłumacząc, że proponowaną przez PiS np. "trzynastą" emeryturę dostanie też prezes Jarosław Kaczyński oraz emerytowany prezes Orlenu - były poseł PiS Wojciech Jasiński, czyli osoby, które nie są w trudnej sytuacji majątkowej. 

Czytaj też: Cała "piątka Morawieckiego" ma wejść w życie jeszcze w tym roku, i to bez nowelizacji budżetu. "On to udźwignie"

"Piątka Morawieckiego". Jak zagłosuje PO?

Posłanka mówiła, że PO zagłosuje za "trzynastką" dla emerytów, programem 500 plus na pierwsze dziecko, a także zniesieniem podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia. 

Zaznaczyła jednak, że np. na "trzynastą" emeryturę Grzegorz Schetyna miał lepszy pomysł, który PO wprowadzi, jeśli wygra wybory jesienią. 

Zaś w sprawie 500 plus na pierwsze dziecko przypomniała, że w lutym 2016 roku cały PiS zagłosował przeciwko. - Podczas gdy dzisiaj twierdzą, że jest to ich pomysł - podkreśliła.  

Czytaj też: Prof. Ryszard Bugaj: Skok PiS na kasę okazał się chamski i długi

Leszczyna dodała, że podobnie wyglądała też sprawa z obniżeniem podatki PIT dla młodych osób. - To jest znowu ukradziony Platformie Obywatelskiej. Proponowaliśmy tak zwany "sześciopak". Tam było zwolnienie młodych pracowników do 25. roku życia ze składek na ubezpieczenie społeczne i ze składki zdrowotnej. To jest dużo więcej niż 18-procentowy podatek PIT. Więc PiS znowu wziął nasz pomysł, ale ponieważ pewnie nie umiał sobie poradzić z podstawą opodatkowania, nie wiedział jak to zrobić, to powiedział: dobra, to nie ma PIT-u - wyjaśniała. 

- Proszę mi wierzyć, Platforma Obywatelska ma lepszy pomysł na wyższą płacę i niższe podatki, ale nie namówi mnie pani, żebym go teraz powiedziała, bo PiS nam ukradnie i we wrześniu wprowadzi takie ustawy. Oczywiście (zrobi to) źle i będzie trzeba nowelizować - stwierdziła była wiceminister finansów.

Szach mat dla opozycji?

Atrakcyjne dla wyborców obietnice PiS przedstawili na trzy miesiące przed wyborami do europarlamentu. Aleksandra Dziadykiewicz pytała posłankę PO, czy rządzący  zostawili opozycji "pole manewru".

- To nie jest żaden szach mat. Ludzie są mądrzy. Wszyscy słuchacze wiedzą, że PiS ukradł nasze pomysły i po to, żeby przykryć aferę spółki Srebrna i Jarosława Kaczyńskiego, Kazimierza Kujdy, Marka Chrzanowskiego, KNF, NBP, Adama Glapińskiego, i tego całego strasznie aferalnego towarzystwa, które rządzi niestety Polską. PiS położył na stół nasze pomysły i myślał, że ucieknie do przodu - oceniła Izabela Leszczyna.

Czytaj też: Prof. Grzegorz Kołodko ostrzega: Będzie podwyżka podatków. "Myślę, że na początku lat 2020"

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM