Adam Glapiński: Czuję niedosyt spotkań z Jarosławem Kaczyńskim

Nie boję się spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, czuję niedosyt spotkań z nim - mówił w środę na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, pytany, czy nie boi się spotkania z prezesem PiS.
Zobacz wideo

Prezes NBP zapytany, czy nie boi się spotkania z prezesem Jarosławem Kaczyńskim odparł, że może odpowiedzieć krótko: "Nie. Z przyjemnością się z nim zawsze spotykam i czuję niedosyt tych spotkań".

- Znamy się od początku lat 90. Jeden z najbardziej interesujących rozmówców, jakiego znam - dodał szef banku centralnego.

Glapiński o swojej dymisji

- W ogóle to nie jest brane pod uwagę - powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński pytany, czy rozważał w ostatnim czasie podanie się do dymisji, w związku z zamieszaniem wokół wysokości wynagrodzeń w banku centralnym.

- Żartowałem już państwu kiedyś mówiąc, że po powrocie z Radomia się zastanowię. To nie jest nawet z tego filmu cytat (...), to jest stary przedwojenny żart oznaczający, że pytanie jest absurdalne i że w ogóle to nie jest brane pod uwagę - powiedział Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Cytat pochodzi z filmu "Halo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" z 1978 roku. Jest w nim scena, kiedy narzeczony głównej bohaterki pyta krawca Saramonowicza, czy mógłby mu pożyczyć 50 zł. "Może mógłbym, ale dopiero jak wrócę z Radomia. – A kiedy pan wróci? – Nie zamierzam".

Zgodnie z zapisami konstytucji, prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta, na sześć lat. Adam Glapiński objął stanowisko prezesa NBP w 2016 roku; jego kadencja kończy się więc w 2022 r.

TOK FM PREMIUM