Kłótnia Karoliny Lewickiej z Robertem Biedroniem. "Pan się denerwuje panie przewodniczący. To oznacza wyrzut sumienia"

- To nie jest herbatka u cioci na imieninach, tylko program publicystyczny. Ja tylko zadaję pytania - mówiła Karolina Lewicka, do rozdrażnionego Roberta Biedronia. Lider Wiosny zarzucał dziennikarce TOK FM, że stawia go "pod ścianą", kiedy pytała, dlaczego nie wsparł Rafała Trzaskowskiego, który podpisał deklarację LGBT+.
Zobacz wideo

Karolina Lewicka, prowadząca Poranek Radia TOK FM, pytała przewodniczącego Wiosny - Roberta Biedronia - co jest dla niego ważniejsze: wartości czy twarda polityka i wynik wyborczy. 

 - Wartości są fundamentem mojej polityki. Tworzę Wiosnę na podstawie pewnych wartości - odpowiadał polityk.

- To dlaczego nie słyszałam pana mocnego głosu, wyrazu wsparcia dla prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, którego spotkało bardzo wiele nieprzyjemności po podpisaniu deklaracji LGBT+? - pytała dziennikarka. 

Posłuchaj całej rozmowy:

Lider Wiosny zaznaczył, że cieszy się, iż Rafał Trzaskowski realizuje postulaty, o które on sam walczył na ulicy oraz zakładając różne organizacje pozarządowe. - To jest realizacja czegoś, o co ja walczę od lat. Mógłbym to samo pytanie zadać w drugą stronę. Pani mnie stawia pod ścianą, jak uczniaka, i pyta mnie, czy ja podziękuję (za podpisanie deklaracji - red.). Czy politycy (Koalicji Europejskiej - red.) będą wspierali równość małżeńską? - pytał w odpowiedzi Robert Biedroń. I przypomniał, że w programie Wiosny znajdują się postulaty dotyczące środowisk LGBT+.

- Pan się denerwuje panie przewodniczący, co oznacza, że czuje pan jakiś wyrzut sumienia - oceniła Lewicka. I pytała po raz kolejny, dlaczego Biedroń nie wsparł człowieka, który realizuje jego wartości. 

- A dlaczego Koalicja Europejska nie wspiera mnie, kiedy mówię o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn? Nie wspiera mnie, kiedy mówię o małżeństwach dla osób tej samej płci? Czy jak przyjdą tutaj ich politycy, to pani zapyta, czy podziękowali mi za to? - odparł Robert Biedroń.

Czytaj też: "To, co proponujemy, sprawdza się w Kanadzie, Danii, Nowej Zelandii". Dyrektor programowy Wiosny broni obietnic Biedronia

To nie herbatka na imieninach

Dziennikarka nie rezygnowała. Pytała Roberta Biedronia czy brak wsparcia dla prezydenta Warszawy nie wynika z kalkulacji politycznej. - Nie opłaca się wspierać Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego, bo oni wchodzą na moje podwórko - mówiła Karolina Lewicka. 

Polityk podkreślał, że w jednym z programów, którego był gościem, powiedział, iż decyzja Rafała Trzaskowskiego wymagała dużej odwagi. - Gdyby chciała mnie pani naprawdę przepytywać, to by pani to wiedziała. To jest nie fair, takie stawianie mnie, bo pani wie, że ja wspieram te postulaty. Tylko mam taką prośbę, jeżeli zaczęliśmy od Warszawy, to proszę umieścić to w programie Koalicji Europejskiej dla całej Polski. Chciałbym, żeby te problemy (osób LGBT+) nie były rozwiązywane tylko w bogatym mieście. Chciałbym, żeby Koalicja Europejska miała ku temu odwagę - zaznaczył. 

Czytaj też: "Robert, nie idź tą drogą". Apel Katarzyny Piekarskiej po słowach Biedronia

Dodał, że sam kibicuje Koalicji Europejskiej, ponieważ zdaje sobie sprawę, że bez niej Wiosna nie odsunie PiS od władzy. - Razem możemy to zrobić. Nie chciałbym być stawiany pod ścianą, kiedy ja od wielu lat walczę o to na ulicach, a ci z drugiej strony zakazywali np. Marszu Równości w Lublinie. Pani powinna o tym pamiętać - podkreślał Robert Biedroń. 

- To jest panie przewodniczący polityka. A to jest program publicystyczny, a nie herbatka u cioci na imieninach. Ja tylko zadaję pytania - odparła Karolina Lewicka. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy Robert Biedroń jest populistą?
 • o postulatach Wiosny: czy są dobrze policzone?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (166)
Robert Biedroń i Wiosna. Rozmawia Karolina Lewicka
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 16 razy 12

  Sposób prowadzenia przez p. Lewicką wywiadów z gośćmi (tak samo jak i dyskusji komentatorów) jest wkurzający. Gwiazdorzenie, wywody na kilkadziesiąt sekund, wchodzenie w zdanie - co to ma być? No i - poza kiepskim warsztatem - aż za bardzo wylewa się podstawa ideologiczna czyli "nietykalność" peło.
  Słucham regularnie rano, ale pytania "czy koalicja europejska" poprzez Trzaskowskiego w jego działaniach co do LGBT i czy je upowszechni na cały kraj - nie słyszałem.
  nycz już się szykuje do opinii w tej sprawie.
  W zakresie gotowości do lizania biskupich zadów - pis - po - jedno zło.
  Szanowne TOK - nie macie farta do prowadzących w czwartki.

 • john_yossarian

  Oceniono 15 razy 11

  Słucham Tok.fm dość regularnie i mam wrażenie, że tak mocno ustawili się za PO, że cały ich niegdysiejszy obiektywizm i wyważone opinie szlag trafił. Są na wojnie z PiS i nie uznają tych, którzy nie chcą walczyć pod ich sztandarem.
  A ten konkretny popis pani redaktor był bardzo nieprofesjonalny i żenujący. Nie tak postrzegam tę stację.

 • 1moco2

  Oceniono 13 razy 11

  Pani Lewicka nie rozumie, że po zadaniu pytania rozmówca mówi już do słuchaczy. Ciągłe wtrącanie się, przerywanie kiedy odpowiedź nie pasuje do oczekiwań, uniemożliwianie dokończenia wypowiedzi itp, są irytujące!
  Mam zamiar zmierzyć stoperem czas w jej "wywiadzie politycznym", który odbiera mi utrudniając rozmówcy wypowiedzenie się.
  Nie mówiąc już o jej antykomunistycznych klapkach na oczach.
  A jest to dziennikarka mająca potencjał być bardzo dobrą. Trwoni go.

 • lindhorst1

  Oceniono 34 razy 10

  Z niesmakiem słuchałem rozmowy Karoliny Lewickiej z Robertem Biedroniem. Rzadko się zdarza, by dziennikarz aż tak ostentacyjnie manifestował antypatię wobec rozmówcy. Pani Lewicka wykazała żenujący brak profesjonalizmu, a na koniec uniosła się świętym oburzeniem, bo poczuła się urażona krytycznymi uwagami Biedronia o sposobie prowadzenia wywiadu. Całkowicie zresztą słusznymi. Takie praktyki dziennikarskie są na szczęście doskonale przeciwskuteczne, a nazywanie "populistą" każdego, kto kwestionuje geniusz polityczny i charyzmę pana Schetyny przestaje już działać. Trochę to wszystko dziwne, bo zawsze mi się wydawało, że akurat TOK FM broni tych wartości, o które chce walczyć i Biedroń. Ale najwyraźniej sercu Radia bliższa PO niż jakiekolwiek "wartości".

 • yankes1968

  Oceniono 13 razy 9

  Pamietam tę dziennikarkę z tvp. Napastliwa, nie dająca dojsć gościom do slowa, podążająca za z góry określoną tezą.

 • marius.ukk

  Oceniono 25 razy 9

  Pani Lewicka po raz kolejny udawadnia ze koniecznie chcialaby zaistniec. Sugeruje kubelek zimnej wody albo chociaz szklanke.

 • ziggy100

  Oceniono 10 razy 8

  Przesadziła Pani dziennikarka! Co się dzieje w dzisiejszym żurnaliźmie???

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 30 razy 8

  Lewicka nie nadaje się do przeprowadzania wywiadów z osobami,
  których poglądów nie popiera lub się z nimi nie zgadza.
  Powinna oddać kasę za stracony czas antenowy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX