"To jest wyjątkowy przekręt". Prof. Leszek Balcerowicz o "nowej fali rozdawnictwa" przygotowanej przez PiS

- To jest jak taniec na Titanicu - tak prof. Leszek Balcerowicz mówił w TOK FM o obietnicach, na które licytują się politycy. Ekonomista ostrzegł, że rozdawnictwo może się skończyć krachem. Jak w Grecji.
Zobacz wideo

- Słyszałam, że pan długopis wypisał na wywiad premiera Morawieckiego, dla "Rzeczpospolitej" - tak rozmowę z prof. Leszkiem Balcerowiczem zaczęła Karolina Lewicka.

Były wicepremier, minister finansów oraz szef Narodowego Banku Polskiego, wyliczył, że szef rządu złożył już 20 przedwyborczych obietnic. - Ta dwudziestka obejmuje tezy bez dowodu, kłamstwo, zwykłe brednie i insynuacje - ocenił gość Poranka Radia TOK FM. Prof. Balcerowicz cytował, między innymi, wypowiedź szefa rządu dotyczącą tego, że przyrost wpływów z podatków to efekt "wyłącznie, czy głównie działań obecnego rządu". - Gdy tymczasem ogromna większość tego pochodzi z lepszej koniunktury, która się kończy - mówił prof. Balcerowicz.

- To jest wyjątkowy przekręt: przedstawienie tej nowej fali rozdawnictwa jako recepty na to, żeby było więcej Polaków. To kompletnie oderwane od jakichkolwiek badań. Będzie pewnie przeciwnie. Dlatego, że ta fala rozdawnictwa spowolni wzrost gospodarczy i w rezultacie utrzyma się duża luka w dochodach między Polakami a bogatszymi krajami. I to będzie wzmagać emigrację z Polski - argumentował gość Karoliny Lewickiej.

Kto obieca więcej?

Dziennikarka TOK FM zwróciła uwagę na to, że rozdawnictwo to nie tylko domena rządzącego PiS-u. Bo obietnicami szafuje także Robert Biedroń i jego Wiosna. - Ale też Razem. Partia bodajże wczoraj obiecała, że wszystkie leki na receptę będą za darmo. Takich pomysłów rozmaitych, których nie jesteśmy w stanie zrealizować, bo nie mamy ropy naftowej, wielkich złóż złota. I to znajduje posłuch społeczny. Zastanawiam się, czy to nie jest odchylenie wahadła po tych wszystkich latach, gdy liberałowie opowiadali, że trzeba zaciskać pasa - mówiła gospodyni Poranka Radia TOK FM.

- Wahadło się nie odchyliło. Jeżeli gospodarka nie dogania bogatszych, to - po pierwsze - ludzie wyjeżdżają (z kraju), po drugie nie ma możliwości poprawy życia. Obecnie, najprawdopodobniej, koniunktura wyraźnie słabnie. I w takiej oto sytuacji mamy licytowanie się przy pomocy obietnic. To jest jak taniec na Titanicu. Ci ludzie, w większości wiedzą, że oszukują. Przecież nie są aż tak głupi, żeby nie wiedzieli. Robią to cynicznie (składają obietnice - red.) - ocenił ekonomista.

Prof. Balcerowicz ostrzegł, że polscy politycy zaczynają iść drogą Grecji, gdzie też licytowano się na nierealne obietnice, a wszystko skończyło się krachem, bankructwem państwa. - My mamy początki tego zarażenia systemu partyjnego populizmem - podkreślił były wicepremier, minister finansów i NBP.

"Dyskusja nie powinna polegać na sloganach"

Ekonomista zirytował się, kiedy Karolina Lewicka pytała o wykluczenie transportowe. Przywracanie lokalnych połączeń, przypomnijmy, obiecuje Wiosna Roberta Biedronia oraz rząd Mateusza Morawieckiego.

- Czy pani zna jakąkolwiek rzetelną analizę, która pokazywałaby zakres tego zjawiska? - pytał. Kiedy dziennikarka wymieniała dane, dotyczące liczby sołectw, do których nie dociera komunikacja publiczna, ekonomista mówił: Dyskusja nie powinna polegać na sloganach. Po drugie muszę dodać do tego całą listę, na przykład smog, problemy medycyny.

- Ale trzeba zapytać, skąd weźmiemy pieniądze. Jest jasne, że ta fala niebywałego rozdawnictwa, która już się dokonała i ma być prowadzona, ona wyklucza tych już wykluczonych - podkreślił prof. Balcerowicz. - Pełna zgoda - przyznała Karolina Lewicka. - Proszę to mówić. Bo inaczej jest jak u Biedronia, który jednym tchem wymienia rzekome problemy i stwarza wrażenie, że wszystko załatwi. Jak załatwi? Jak gospodarka będzie słabnąć, a na dodatek wyda się wcześniej 45 miliardów złotych, bo tyle wynoszą koszty rozdawnictwa Prawa i Sprawiedliwości? - pytał ekonomista.

- Trzeba rozumnie wybierać, a nie opierać się na sloganach - zakończył prof. Leszek Balcerowicz, nawiązując do czekających nas w tym roku wyborów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Prof. Leszek Balcerowicz - były wicepremier - w TOK FM. Rozmawia Karolina Lewicka
Zaloguj się
 • zuuuraw

  Oceniono 1 raz 1

  To dopiero bezczelność !?! Niezły hucpiarz z tego Balcerowicza !
  balcerowicz odpowiedzialny za wprowadzenie w Polsce po 1989r. Planu Sachsa, a właściwie to Sorosa, programu który pozwolił zachodnim hucpiarzom i Niemcom wydrenować z Polski setki miliardów dolarów, który pozbawił Polaków swoich oszczędności, śmie zarzucać innym politykom "przekręty" ?

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy 1

  Autorytety TOK FM :).
  LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL

 • matts06

  Oceniono 4 razy 0

  Balcerowicz, faktycznie autorytet. Facet z poglądami na ekonomię rodem z lat 90ubiegłego wieku, gdzie nawet jego kumple z zagranicy, tak samo zatwardziali neoliberałowie, od tamtych czasów mocno zmienili już poglądy. Sorry tok.fm, ale tego pana w życiu nie będę uważał za autorytet i nie będę na poważnie brał niczego co on gada, bo gada bzdury.

 • herbutrzywdar1000

  Oceniono 6 razy 0

  Wizja Państwa przedstawiana przez Pana Profesora. moim zdaniem, jest prostą drogą do katastrofy.
  Spoglądając na historię naszego kraju, kilka razy już mieliśmy mało Państwa w Państwie i dużo Swobód Obywatelskich, a wówczas pojawiali się tacy, którzy państwa w państwie mieli w nadmiarze, zgarniali nam i Państwo i Swobody Obywatelskie .
  "To jest wyjątkowy przekręt: przedstawienie tej nowej fali rozdawnictwa jako recepty na to, żeby było więcej Polaków. To kompletnie oderwane od jakichkolwiek badań. Będzie pewnie przeciwnie. "
  -Jakie badania Pan Profesor przedstawia, że będzie przeciwnie?
  Miękkie "pewnie" mnie nie przekonuje.
  "Obecnie, najprawdopodobniej,  koniunktura wyraźnie słabnie."
  -Asekuranckie "najprawdopodobniej"to także nie najmocniejszy argument.

 • rms020

  Oceniono 1 raz -1

  a gdy Titanic będzie tonął
  Kaczyński wzejdzie i powie
  "nie mam nic sobie do zarzucenia
  byłem szeregowym posłem"

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Ekonomiczny marksizm nieuleczalnej wiary w bogate panstwo biednych mas. Wiary iz bez popytu mozna rozijac produkcje i ze wypracowany dochod nalezy sie jedynie waskiej oligarchii. W latach 80 takich tepakow wywsylano na stypendia, zeby miec gotowe prymitywne mozgi do realizacji ekonomicznego armageddonu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX