RPD wzywa Adama Bodnara do podjęcia działań ws. deklaracji LGBT+. "Godzi w Konstytucję RP"

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, wzywa Adama Bodnara do podjęcia wspólnych działań mających chronić "prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". Zajęcia o tematyce LGBT+ według RPD stoją z tym w sprzeczności.
Zobacz wideo

Mikołaj Pawlak - wezwał w czwartek (7 marca) Rzecznika Praw Obywatelskich - Adama Bodnara - do podjęcia czynności w sprawie naruszenia konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. To reakcja Rzecznika Praw Dziecka w związku z zapowiadanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego wprowadzeniem do szkół zajęć o tematyce LGBT+.

Pawlak chce, by Adam Bodnar przedstawił stanowisko wobec działań Trzaskowskiego. Zaproponował także, by rzecznik w porozumieniu z nim podjął "działania zmierzające do ochrony prawa do wychowania dzieci przez ich rodziców zgodnie z własnymi przekonaniami".

RPD boi się edukatorów seksualnych?

Mikołaj Pawlak wyjaśniał, że "zgodnie z art. 48 ust. 1 konstytucji rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania".

Czytaj też: Mikołaj Pawlak nowym RPD. Dla nowego rzecznika in vitro jest "niegodziwe od strony prawno-moralnej"

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka w sprzeczności z tym prawem stoi deklaracja na rzecz społeczności  LGBT, mająca obowiązywać w Warszawie.

"Pod pozorem realizacji szczytnych haseł tolerancji i zakazu dyskryminacji, w sferze wychowania dzieci narzuca ona ogółowi rodziców ideologię afirmowaną jedynie przez wąską grupę społeczną" – napisał w piśmie skierowanym do RPO.

Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę, że "deklaracja zakłada wprowadzenie "holistycznej edukacji seksualnej, opartej na standardach organizacji WHO, które nie są obowiązującym prawem, a które godzą w powszechnie akceptowane w Polsce normy, tradycje, wzorce kulturowe, a także w Konstytucję RP".

Według RPD realizacja opisanej przez WHO "matrycy edukacji seksualnej grozi wprowadzeniem do szkół, a nawet przedszkoli, edukatorów seksualnych związanych ze środowiskiem LGBT".

Pawlak w stanowisku przesłanym do Adama Bodnara zwrócił uwagę, że "dodatkowo program zawiera elementy promocji "różnych rodzajów związków" i "różnych związków rodzinnych", co stoi w sprzeczności z art. 18 Konstytucji RP, który określa małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, znajdujący się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

"Jako Rzecznik Praw Dziecka wyrażam głębokie zaniepokojenie możliwymi konsekwencjami wdrożenia deklaracji LGBT+, mogącymi negatywnie odbić się na wrażliwości i kształtowaniu dzieci" – oznajmił Mikołaj Pawlak.

Mikołaj Pawlak uważa in vitro za niegodziwe

Pawlak w latach 2005-2016 pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 roku jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 roku prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.

Od czerwca 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu szefa resortu sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.

Kandydaturę Pawlaka na Rzecznika Praw Dziecka zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. 

Podczas wyboru na rzecznika, Pawlak był pytany przez Senat na temat swoich poglądów dotyczących in vitro. Od strony prawno-moralnej stosowanie metody in vitro jest niegodziwe - przekonywał. Jego zdaniem godność ludzka powinna być chroniona od poczęcia. W jego ocenie w przypadku metody in vitro tak nie jest.

Pawlak był wówczas pytany również o aborcję. Jego zdaniem, obowiązujące obecnie przepisy nie są precyzyjne. Dodał, że przychylał się do wniosku złożonego przez parlamentarzystów do Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczył zbadania konstytucyjności przepisu zezwalającego na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM