Joanna Mucha nie będzie "jedynką" Koalicji Europejskiej na Lubelszczyźnie. To miejsce ma należeć do kogoś innego

Joanna Mucha, posłanka PO, mówiła w Poranku Radia TOK FM o listach Koalicji Europejskiej. Choć nie są jeszcze ostatecznie ustalone, wiadomo, że polityczka nie wystartuje z pierwszego miejsca. "Jedynka" w okręgu lubelskim ma przypaść PSL.
Zobacz wideo

Jacek Żakowski, prowadzący Poranek Radia TOK FM, pytał Joanna Muchę, posłankę Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, czy wystartuje w okręgu lubelskim z pierwszego miejsca na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

- Pudło. Tworzymy tę listę. To jest jeszcze bardzo wczesny etap. Prawdopodobnie, wiele na to wskazuje, że "jedynka" będzie dla PSL w naszym okręgu wyborczym. Jeśli wystartuję, to zrobię to z drugiego miejsca - tłumaczyła gościni TOK FM. Podkreśliła, że chciałaby, aby się udało, ponieważ w Brukseli "jest bardzo wiele rzeczy do zrobienia dla Polski". - Tutaj też, ale w tej chwili umacnianie pozycji Polski w Europie jest dramatycznie istotne - zaznaczyła. 

Czytaj też: Dlaczego Joachim Brudziński kandyduje do PE? "Wiele wskazywało na to, że Jarosław Kaczyński gra na tandem"

Dodała, że obserwując to, w jaki sposób funkcjonują europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości w Unii Europejskiej, ma "mocne przypuszczenie, że tak samo będzie funkcjonować nowa ekipa". - Oni tam po prostu nic nie robią - zaznaczyła.

- A jak wyślą takich silnych, jak Joachim Brudziński? -  dopytywał Jacek Żakowski. 

- Nadal nic nie będą robić. Oni będą we frakcji, która jest kompletnie bez znaczenia - stwierdziła posłanka.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 roku. Postanowienie weszło w życie z dniem jego ogłoszenia i oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza, która potrwa do 24 maja. Jak zaznacza Państwowa Komisja Wyborcza, komitety wyborcze "mogą prowadzić agitację wyborczą dopiero od dnia przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego".

Czytaj też: Adam Bielan: W sobotę PiS zaprezentuje liderów list do Parlamentu Europejskiego we wszystkich okręgach

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem 6 kwietnia upłynie termin zawiadamiania Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego, a 16 kwietnia o północy - termin zgłaszania list wyborczych. Do 8 kwietnia powołane mają zostać okręgowe i rejonowe, a do 5 maja - obwodowe komisje wyborcze.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Jacek Żakowski rozmawiał z Joanną Muchą także o sytuacji kobiet w Polsce. 

TOK FM PREMIUM