Grzegorz Schetyna obiecuje nauczycielom 1000 zł podwyżki. Dostaną ją po zwycięstwie PO w wyborach

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, obiecał, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, nauczyciele dostaną 1000 zł podwyżki.
Zobacz wideo

Lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna, był pytany w Radiu Zet, jaka będzie  podwyżka dla nauczycieli, jeśli w jesiennych wyborach parlamentarnych PO przejmie władzę. 

Odpowiedział, że wyniesie ona 1000 zł. "Uważam, że te oczekiwania Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczycieli, prezesa ZNP Sławomira Broniarza są absolutnie zrozumiałe" - stwierdził.

Strajk nauczycieli

Nauczyciele chcą rozpocząć ogólnopolski protest 8 kwietnia, czyli tuż przed egzaminami gimnazjalnymi i na kilka dni przed egzaminami ósmoklasisty. Strajk ma trwać do odwołania, co oznacza, że może trwać także podczas planowanych na początek marca matur. 

Czy nauczyciele przystąpią do strajku dowiemy się po 25 marca, bo do tego czasu będą mogli brać udział w referendum strajkowym. Jak mówił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, ponad 75 proc. placówek weszło już w spór zbiorowy z rządem.

Czytaj też: Szef ZNP o wypowiedzi ministra Szczerskiego. "Seksistowska i niefortunna"

Nauczyciele domagają się 1000 zł podwyżki. Na razie dostali od 121 do 166 złotych. Na początek nowego roku szkolnego, we wrześniu, mają obiecane kolejne 5 procent podwyżki. Obietnice resortu edukacji ich jednak nie satysfakcjonują i dlatego zdecydowali się na strajk.

Sztab kryzysowy w Warszawie

Władze miasta zdecydowały się na powołanie w stolicy sztabu kryzysowego w związku z planowanym przez nauczycieli strajkiem. Jak mówił w Poranku Radia TOK FM prezydenty Warszawy, Rafał Trzaskowski, muszą być przygotowani na każdą ewentualność

- Musimy być gotowi na 8 kwietnia. Jeżeli będą strajki, to ktoś musi się dzieciakami zająć: zaopiekować się nimi, nakarmić. Musimy być przygotowani, żeby się zająć dziećmi, które pójdą do szkoły. Będziemy musieli wprowadzić jakiś system dyżurów. Nasze dzieci nie mogą być niezaopiekowane i nienakarmione - zaznaczył.

Czytaj też: Co z uczniami podczas strajku? Warszawa szykuje dodatkowe autobusy, ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM