"Stawanie po stronie zła też jest złem". Krytyka PiS i "Solidarności" za postawę wobec oskarżeń pod adresem ks. Jankowskiego

Goście Wyborów w TOK-u chwalili decyzję radnych Gdańska, którzy zdecydowali o usunięciu pomnika ks. Jankowskiego. Poseł PO Cezary Tomczyk krytykował postawę radnych PiS, którzy nie wzięli udziału w żadnym z trzech głosowań dotyczących duchownego.
Zobacz wideo

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego został zdemontowany w piątek. Dzień po tym, jak decyzję w tej sprawie wydali radni Gdańska. Zgodnie z uchwałami popartymi przez większość radnych, ks. Jankowski nie jest już honorowym obywatelem Gdańska, odebrano też jego imię skwerowi, na którym do piątku stał jego pomnik.

Większość gości audycji Wybory w TOK-u chwaliła decyzje gdańskich radnych. Jak oceniła posłanka Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska, Rada Miasta Gdańska podjęła słuszną decyzję. - Stanęła po stronie ofiar. Jeżeli Kościół nie potrafi wziąć sprawy w swoje ręce, to dobrze, że odpowiedzialność wzięli na siebie radni Gdańska - mówiła.

Zdaniem Macieja Gduli decyzja gdańskich radnych jest jasnym sygnałem, jak należy podchodzić do nadużyć na tle seksualnym.  - Nie ma już zgody na tolerowanie publicznej obecności ludzi, którzy dokonali takich nadużyć - także na (obecność) na pomnikach - uważa działacz Wiosny Roberta Biedronia.

Nie wszyscy głosowali

Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości zwróciła uwagę na to, że "nieżyjący ksiądz Jankowski nie ma jak się bronić" przed oskarżeniami dotyczącymi molestowania nieletnich.

- To bardzo delikatna sprawa. Rzeczywiście mamy świadectwa ofiar, nie chcę powiedzieć "rzekomych" - zakładam, że być może tak było. Natomiast, żeby człowieka oskarżyć, musimy przeprowadzić proces, w którym  to zostanie wyjaśnione - podkreśliła posłanka.

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udziału w żadnym z trzech głosowań dotyczących ks. Jankowskiego. To zbulwersowało posła Cezarego Tomczyka z Platformy Obywatelskiej. Przypomniał też, że działacze "Solidarności" składali kwiaty pod pomnikiem i postawili go z powrotem na cokół, gdy w lutym został zrzucony. Tym bardziej, że - jak przypomniał gość TOK FM - na księdzu ciążą nie tylko oskarżenia dotyczące molestowania.

- Składali kwiaty pod pomnikiem księdza, który na 100 procent był tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, a z dużym prawdopodobieństwem był pedofilem. Dla działaczy nawet sam fakt, że ten człowiek na 100 procent był tajnym współpracownikiem SB, powinno być wystarczającym argumentem, żeby nie miał pomnika - argumentował poseł PO. 

O oskarżeniach prałata o seksualną przemoc zrobiło się głośno kilka miesięcy temu po publikacji "Dużego Formatu", w której głos zabrała jedna z ofiar prałata.

Jak przyznał poseł Tomczyk, by komentować oskarżenia formułowane przez ofiary ks. Jankowskiego, po prostu brakuje słów. Tak poruszające są przytaczane przez nich wspomnienia.

- Dziś ukrywanie zła jest złem. Stawanie po stronie zła też jest złem - ocenił gość TOK FM, podkreślając, że polski Kościół nie sprostał wyzwaniu, jakiem jest sprawa oskarżeń pod adresem księdza Henryka Jankowskiego.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Wybory w TOK-u. Zapraszamy na polityczne podsumowanie tygodnia
Zaloguj się
 • darek655

  Oceniono 24 razy 18

  Brawo Gdańsk! Solidarność broni agenta służb komunistycznych,donoszącego na solidarność.Dziwni ludzie ,dziwny związek.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 17

  tylko PiS będzie się teraz mścił na Gdanisku, jego mieszkańcach i jego władzach do ostatniego tchu Kaczyńskiego...
  te wszystkie wsiowe, katolskie i narodowe PiS-pieski co to udało im się zrobić ledwie dwucyfrowy wynik w ostatnich wyborach będą kąsać do upadu! Śledzić panią prezydent gdzie i co sobie kupuje w Biedrze, judzić, obrażać pluć jadem, wspierać pedofilie i zboczenia byle by tylko złamać to miasto wolności i tolerancji.
  Te wszystkie Solidaruchy +, Rydze, Brauny i inna faszystowska swołocz nie jest w stanie ścierpieć ze są takie miejsca w Polsce gdzie ludzie żyją normalnie, solidarnie, nie zaglądają sąsiadom ani do garnka ani pod kołdrę, gdzie każdy może sobie mieć takie poglądy na jakie ma ochotę a klechy i ich Bizancjum, alkoholizm i pedofilia nie są żadnym autorytetem ani wzorem do naśladowania!

 • rms020

  Oceniono 21 razy 17

  ciekawe czy posłowie PiS
  staną w obronie Michaela Jacksona
  który podobnie jak Jankowski
  "nie ma jak się bronić"

 • arius9

  Oceniono 20 razy 14

  Gwalcone dzieci tez nie mogly sie bronic, ty pisowska szmato.

 • mark6

  Oceniono 20 razy 14

  Gdańszczanie !!
  Mam nadzieję, że wiecie na kogo głosować w wyborach?
  PiSowska KLOAKA nie zawaha się przed niczym.
  Nie pozwólmy obrońcom pedofilów spod znaku SOLIDARNOŚCI i PiSu aby decydowali o naszym życiu.
  Poza tym jakie prawo posiadają GADY z Solidarności ze stoczni do reprezentowania ruchu SOLIDARNOŚĆ?

 • wilenski11

  Oceniono 17 razy 13

  dopóki zboczeńcy będą ich popierać dopóty pisiorawa mafia będzie ich chronić

 • cozano

  Oceniono 17 razy 13

  Najważniejsze jest dobre imię krk i dlatego problem pedofilii w jego szeregach był i jest dalej zamiatany pod dywan. Jedynie nacisk opini publicznej i kary finansowe mogą coś zmienić.

 • cjk.5004

  Oceniono 16 razy 12

  PiS i S, partia władzy, pedofili i wszelkiej maści zboczeńców

 • wiosnanasza

  Oceniono 15 razy 11

  W czerwcu ukaże się książka o tym kolesiu który wszystkich oszukał i który tyle lat się kamuflował .
  ps
  Franciszek swoje a różne Nycze , Głódzie , proboszcz Kowalski, "S" i PiS swoje .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX