Wybory do europarlamentu 2019? Po czym poznać dobrego kandydata na europosła?

26 maja Polacy wybiorą swoich faworytów, którzy zasiądą w Parlamencie Europejskim. Maciej Zakrocki, dziennikarz TOK FM, tłumaczy na jakie cechy kandydatów należy zwrócić uwagę oraz czym tak naprawdę eurodeputowani się zajmują.
Zobacz wideo

Jakie trzeba mieć cechy i kompetencje, by być dobrym posłem do PE? - Przede wszystkim trzeba być Europejczykiem. Zwykliśmy mówić, że poseł reprezentuje Polskę i jej interesy. To prawda, ale zgodnie z Traktatem Lizbońskim, działa też w imieniu Europejczyków – wskazuje Maciej Zakrocki.

Wymienia też cechy, jakimi powinien wykazywać się dobry europoseł. - Powinien być otwarty, skory do rozmów z innymi, musi umieć wsłuchać się w rację osób z innych państwo. W PE niezwykle ważna jest umiejętność zawierania kompromisów. W europarlamencie zasiądzie ponad 700 posłów, z Polski będzie ich prawdopodobnie 52. Sami nic nie załatwią – analizuje dziennikarz TOK FM.

Niezbędne do tego są... języki obce. - Nieprawdą jest, że wszystko w Parlamencie Europejskim jest tłumaczone. Cała masa spotkań i działań odbywa się bez tłumaczy, więc żeby coś załatwić, trzeba znać jakiś język obcy. Angielski nadal powinien być bardzo ważny, a znajomość francuskiego, niemiecki czy hiszpańskiego też nie zaszkodzi – podkreśla Zakrocki.

Na co nie dać się nabrać w kampanii przez wyborami do europarlamentu? - Jak ktoś powie, że załatwi drogę czy wodociągi, to lepiej w to nie wierzyć. Takich rzeczy tam się nie załatwi. Jednak można próbować działać w taki sposób, żeby pieniądze z unijne budżetu były alokowane na tego typu projektu dla regionu, skąd pochodzi europoseł – przestrzega dziennikarz TOK FM.

- Przydaje się też uśmiech. Bo choć debaty w Parlamencie Europejskim są bardzo ostre, to nie są przekraczane granice, jak to dzieje się w parlamentach krajowych – podsumowuje Maciej Zakrocki.

DOSTĘP PREMIUM