Rafał Trzaskowski o zarzutach w sprawie deklaracji LGBT+: Cyniczna manipulacja. PiS odwołuje się do straszenia

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, odniósł się do zarzutów o chęć wczesnej seksualizacji dzieci. - Widzę, że PiS, żeby zakryć te wszystkie swoje afery i spadające poparcie, znowu odwołuje się do straszenia - podkreślił na konferencji prasowej.
Zobacz wideo

"Cyniczną manipulacją" nazywa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski słowa Jarosława Kaczyńskiego, dotyczące seksualizacji dzieci. Podczas sobotniej (9 marca) konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii krytykował Kartę LGBT+ przyjętą przez władze Warszawy. - Niepokoi mnie, że poważni politycy posługują się w tej sprawie wyłącznie manipulacją - podkreślił Rafał Trzaskowski.

Fragment Deklaracji LGBT+ poświęcony edukacji:

Wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole,
uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej,
zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Edukacja seksualna, w tym kwestie związane z tożsamością płciową, jest bardzo
zaniedbanym obszarem w polskiej edukacji. Młodzi Polacy i młode Polki są pozbawieni
dostępu do rzetelnej wiedzy w tym obszarze, który jest im odmawiany z przyczyn
ideologicznych. Młodzieży często przekazywany jest obraz seksualności człowieka
sprzeczny z obecnym stanem wiedzy naukowej. Podobnie ignorowane są kwestie
równościowe i antydyskryminacyjne. Warszawa, jeśli ma ambicje zapewniać swoim
młodym mieszkankom i mieszkańcom edukację na miarę XXI wieku, musi to zmienić.
Zapewnienie adekwatnej, prowadzonej w angażujący sposób i odpowiadającej na
potrzeby młodzieży edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w stołecznych szkołach,
zgodnej ze standardami WHO, będzie jednym z celów Urzędu m.st. Warszawy.

Aktywne wspieranie nauczycieli i dyrektorów.
Część nauczycielek i nauczycieli może nie angażować się w tematy i inicjatywy dotyczące młodzieży LGBT +, z obawy przed przełożonymi, którzy mogą uznać je za politycznie niepożądane. Miasto stołeczne Warszawa będzie stać po stronie ludzi, którzy przyczyniają się do tworzenia szkoły otwartej i tolerancyjnej.

Otwartość na inicjatywy trzeciego sektora.
Organizacje pozarządowe i społeczne działające na rzecz społeczności LGBT+ mają dużo dobrych pomysłów, które można przekuć w kampanie społeczne, atrakcyjne wydarzenia i projekty. Dobra współpraca m.st. Warszawy z trzecim sektorem powinna obejmować także ten obszar.

PiS próbuje przykryć swoje afery?

Ratusz nie zamierza wycofywać się z podpisanej deklaracji. Rafał Trzaskowski mówi o propagandzie rządu mającej straszyć Polaków. - Widzę, że PiS, żeby zakryć te wszystkie swoje afery i spadające poparcie, w tej chwili znowu odwołuje się do straszenia. Bardzo nad tym ubolewam, dlatego że prezes Jarosław Kaczyński żadnych, ale to żadnych wniosków nie wysnuł po tym, co stało się w Gdańsku i znowu rozpoczyna się klasyczne pisowskie szczucie. 

Trzaskowski zapewnia, że zajęcia w szkołach będą dobrowolne. - Jasno jest napisane w karcie: jeżeli chodzi o zajęcia dotyczące seksualności, one będą dobrowolne i rodzice będą mogli się na nie zgodzić bądź nie. Wystarczy przeczytać te dokumenty, o których mówimy, wystarczy się wczytać w ich treść, wystarczy posłuchać tego, co mówię, żeby jasno móc sobie wyrobić na ten temat swoją opinię - wyjaśniał prezydent Warszawy. 

Rabiej o politycznej grze kartą LGBT+: Jarosław Kaczyński jest w desperacji. Potrzebuje kolejnego wroga

Tłumaczył także, że podpisany przez niego dokument nie zakłada wczesnej seksualizacji dzieci. - Chcemy tylko i wyłącznie rozszerzyć zajęcia dotyczące tolerancji, walki z ksenofobią, które już dzisiaj są w podstawach programowych - zaznaczył.

Rafał Trzaskowski o spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka

Podpisanie karty skrytykowali także Rzecznik Praw Dziecka i biskupi warszawscy. Mikołaj Pawlak w zeszłym tygodniu wystosował pismo do Rafała Trzaskowskiego, w którym pytał o realizację zapisów deklaracji. Wzywał też Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara do wspólnego podjęcia działań na rzecz rodziców, którym Konstytucja RP gwarantuje możliwość wychowania dzieci zgodnie z własnymi poglądami.

- Jak może kłócić się z konstytucją to, że chcemy uczyć postaw tolerancyjnych?" - pytał Trzaskowski, odnosząc się do wątpliwości zgłaszanych przez RPD.

Po co Jarosław Kaczyński "użył" karty LGBT na konwencji PiS? "Pojawił się temat, który budzi niepokój"

Na pytanie, czy spotka się w tej sprawie z Mikołajem Pawlakiem odparł, że "jeśli będzie ku temu okazja, to pewnie się spotka". - Tylko ja widzę, że Rzecznik Praw Dziecka dzisiaj bierze udział w kampanii wyborczej, nawet nie przeczytał dokumentów - zaznaczył prezydent stolicy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM