Karta LGBT+. Co jest w treści dokumentu?

PiS grzmi, że podpisana przez Rafała Trzaskowskiego Deklaracja (Karta) LGBT+ doprowadzi do seksualizacji dzieci. Co zostało w niej zapisane i co zmieni się w szkołach po jej wprowadzeniu?
Zobacz wideo

Warszawska Deklaracja LGBT+ to dokument przygotowany przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, organizacje społeczne LGBT+, sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego oraz przedstawicieli warszawskiego Ratusza po jego zaprzysiężeniu nowego prezydenta Warszawy. Deklaracja dotyczy pięciu obszarów. 

Rabiej o politycznej grze kartą LGBT+: Jarosław Kaczyński jest w desperacji. Potrzebuje kolejnego wroga

Karta LGBT+. Edukacja

"Wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej,
zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Edukacja seksualna, w tym kwestie związane z tożsamością płciową, jest bardzo
zaniedbanym obszarem w polskiej edukacji" - napisano w Deklaracji. 

I właśnie standardy WHO budzą największe kontrowersje wśród polityków partii rządzącej. W matrycy standardów edukacji seksualnej w Europie przedstawione zostały zagadnienia, które powinny zostać poruszone, tak aby wypełnić potrzeby istniejące w poszczególnych grupach wiekowych. Została w nich opisana m.in. grupa wiekowa 0-4 lat. 

Zdaniem PiS podpisana przez Trzaskowskiego deklaracja ma prowadzić do seksualizacji dzieci na etapie przedszkolnym. 

Sygnatariusze Deklaracji podkreślają jednak, że działania PiS są "cyniczną manipulacją". Na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie uczęszczają bowiem dopiero dzieci od czwartej klasy szkoły podstawowej, co jest decyzją MEN. Jak podkreślał w TOK FM Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, intencją sygnatariuszy nie jest wprowadzanie kwestii edukacji seksualnej wcześniej niż jest to zapisane w podstawie programowej. Tłumaczył także, że jeśli szkoła będzie chciała wprowadzić jakiekolwiek zajęcia dodatkowe, musi to zrobić w porozumieniu z rodzicami. 

Rafał Trzaskowski o zarzutach w sprawie deklaracji LGBT+: Cyniczna manipulacja. PiS odwołuje się do straszenia

Dodał również, że standardy WHO opisują rozwój psychofizyczny dziecka, nie są zaś wytycznymi, które mają być realizowane w stu procentach. Zaznaczył także, że zajęcia będą w pierwszej kolejności adresowane do nauczycieli, aby uczyli się jak zapobiegać przemocy i dyskryminacji w szkole. 

W Deklaracji LGBT+ zapisano również: 

 • Dostęp do rzetelnej wiedzy z zakresu edukacji seksualnej
 • Zapewnienie adekwatnej, prowadzonej w angażujący sposób i odpowiadającej na potrzeby młodzieży edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w stołecznych szkołach, zgodnej ze standardami WHO
 • Aktywne wspieranie nauczycieli i dyrektorów
 • Miasto stołeczne Warszawa będzie stać po stronie ludzi, którzy przyczyniają się do tworzenia szkoły otwartej i tolerancyjnej
 • Otwartość na inicjatywy trzeciego sektora

Po co Jarosław Kaczyński "użył" karty LGBT na konwencji PiS? "Pojawił się temat, który budzi niepokój" 

Karta LGBT+. Bezpieczeństwo

 • Reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ i stworzenie warunków
  do jego trwałego funkcjonowania
 • Wprowadzenie miejskiego mechanizmu zgłaszania, monitorowania i prowadzenia statystyk zachowań mogących mieć znamiona przestępstwa z nienawiści motywowanych homofobią i transfobią oraz zwiększenie dostępności wsparcia psychologicznego i prawnego dla osób LGBT+ będących ofiarami przestępstw z nienawiści
 • Wprowadzenie do stołecznych szkół "latarników" i wzmocnienie działań antyprzemocowych. "Latarnikami" mają być nauczyciele i nauczycielki lub pedagodzy i pedagożki szkolne, którzy będą monitorować sytuację uczniów LGBT+ w warszawskich szkołach podstawowych i średnich. Osoby te, we współpracy z innymi nauczycielami i nauczycielkami, będą w stanie udzielać potrzebnego wsparcia potrzebującym osobom.

Deklaracja LGBT+. Kultura i sport

 • Patronat Prezydenta m.st. Warszawy nad Paradą Równości.
 • Zapewnienie wolności artystycznej w miejskich instytucjach kultury.
 • Rozpoznanie potrzeb i wsparcie klubów sportowych skupiających osoby LGBT+.
 • Stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+
  poprzedzone opracowaniem formuły i ram programowych
  centrum we współpracy i na podstawie szerokich konsultacji ze społecznością
  LGBT+.

Deklaracja LGBT+. Praca

 • Sygnatariusze deklaracji domagają się podpisania i wdrożenia Karty Różnorodności w Urzędzie Miasta i innych jednostkach m.st.Warszawy. Chodzi o podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy, zapewnienia równości w zakresie wynagrodzenia, dostępu do pracy, awansów i szkoleń oraz prowadzenia wśród pracowników promocji i edukacji w zakresie różnorodności. 
 • Współpraca miasta z pracodawcami przyjaznymi dla osób LGBT+, w tym w szczególności z tzw. tęczowymi sieciami pracowniczymi i promocja dobrych
  praktyk.

Deklaracja LGBT+. Administracja

 • Deklaracja zakłada stosowanie klauzul antydyskryminacyjnych, a także powołanie pełnomocnika w urzędzie miasta ds. społeczności LGBT+. Stanowisko ma pozwalać na koordynację działań koniecznych do wdrożenia deklaracji w życie oraz innych działań na rzecz społeczności LGBT+.  

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Deklaracja LGBT+. Co jest w treści dokumentu?
Zaloguj się
 • mazuvian

  0

  Swiatlo prawdy rozprasza ciemnote mitomanii

 • rastablaster

  Oceniono 1 raz -1

  Polacy czekają na moment, kiedy polska społeczność LGTB przestanie wysługiwać się medialnym alfonsom z kropo- mediów. Błyskawiczne tracicie sympatię większości Polaków.

 • husyta1

  Oceniono 2 razy -2

  Obecna edukacja rzekomo nie bazuje na 'rzetelnej wiedzy'.
  Skąd te zarzuty pod adresem obecnej edukacji seksualnej w szkołach?
  Polemizowałem z aktywistami LGBT na tyle długo, aby śmiało powiedzieć, że obecna edukacja nie spełnia oczekiwań środowiska LGBT w kwestiach związanych z narzucaniem społeczeństwu takiego nowego pojęcia jak ‘tożsamość płciowa’. Koncepcja ta robi dzieciom w głowach poważny mętlik, ucząc jakoby płeć biologiczna nie zawsze była identyczna z ‘tożsamością płciową,’, to znaczy, że w ciele chłopca może mieszkać ‘psychika dziewczynki’ i na odwrót. I ta nowa edukacja ma pomóc dzieciom odkryć swoją prawdziwą tożsamość, niekoniecznie zgodną z płcią biologiczną.
  Kiedy po takim praniu mózgu jakieś dziecko zakomunikuje, że chciałoby mieć płeć inną od biologicznej, psycholodzy LGBT wezmą takie dziecko pod ‘opiekę’, aby mu ‘asystować’ w rozwoju i aby w pewnym momencie, doradzić kurację hormonalną przygotowującą do ‘korekty płci’. Jeśli rodzice się temu przeciwstawią, aktywiści LGBT będą dążyć do pozbawienia ich praw rodzicielskich.

  Po drugie, obecna edukacja seksualna nie spełnia oczekiwań lobby LGBT jeśli idzie o ‘rzetelną wiedzę naukową,’ jakoby człowiek rodził się z orientacją seksualną. Pod tym względem Deklaracja Warszawska jest zgodna z retoryką środowiska LGBT, zarzucającą brak rzetelności i wiedzy programom edukacyjnym czy osobom, które nie podzielają ich punktu widzenia.

 • husyta1

  Oceniono 2 razy -2

  Zalecenia Standardów WHO są wstrząsające. Prezydent Trzaskowski ich chyba nie czytał, bo gdyby je przeczytał, to by nie podpisał Deklaracji, o uczeniu 4 latków jak się mają masturbować, jak dzieci w wieku 9-12 mają się zabezpieczyć przy pierwszych doświadczeniach seksualnych, jak dzieci 12- 15 lat mają negocjować z partnerem uprawianie bezpiecznego i przyjemnego seksu.

  Str. 38, dotyczy dzieci w wieku 0-4 lata, należy przekazać dziecku wiedzę na temat:
  Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa

  Str. 44, dotyczy dzieci 9-12 lat, dziecko ma się nauczyć
  Różne metody antykoncepcji i ich stosowanie, mity dotyczące antykoncepcji
  Objawy ciąży, ryzyko i konsekwencje seksu bez zabezpieczeń (nieplanowana ciąża)
  Pierwsze doświadczenia seksualne,
  Przyjemność, masturbacja, orgazm
  Różnice między tożsamością płciową i płcią biologiczną
  Str. 48, dotyczy dzieci w wieku 12-15, Powinny się nauczyć:
  "Umiejętność negocjowania i komunikowania się w celu uprawiania bezpiecznego i przyjemnego seksu." ...
  "Uzyskanie i skuteczne stosowanie prezerwatyw i środków antykoncepcyjnych ..."

  Str. 49, dotyczy młodzieży 15 lat i więcej, która powinna się nauczyć:
  Komunikowanie się ze swoim partnerem na zasadach równości; omawianie trudnych zagadnień z poszanowaniem opinii innych
  Wykorzystywanie umiejętności negocjacyjnych
  Podejmowanie świadomych decyzji w oparciu o wiedzę w odniesieniu do antykoncepcji i (nieplanowanych) ciąż.
  Dokonywanie świadomych wyborów dotyczących antykoncepcji i jej skuteczne używanie.
  Standardy WHO zakładają, że dziecko 15-letnie współżyje już regularnie z jakimś partnerem ...
  Proszę się zastanowić, do czego będzie prowadzić edukacja zgodna ze Standardami WHO, skoro dzieci w wieku 0-4 lat mają się nauczyć masturbacji, dzieci w wieku 9-12, jak się mają zabezpieczyć przy pierwszych doświadczeniach seksualnych, a dzieci 12- 15 lat, jak negocjować z partnerem uprawianie bezpiecznego i przyjemnego seksu, a 15-letnie współżyje już regularnie z jakimś partnerem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX