Desperacja Nowoczesnej doprowadzi do zjednoczenia z Petru? Lubnauer: Traktujemy politykę dość poważnie

Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej, mówiła w TOK FM o ewentualnym sfederalizowaniu z Teraz! Ryszarda Petru. - Jeśli tworzymy Koalicję Europejską, to nasi kandydaci startują z jej list . W przypadku partii Teraz! nie jest to takie oczywiste - mówiła posłanka.
Zobacz wideo

Prowadzący Poranek Radia TOK FM, Jan Wróbel, pytał przewodniczącą Nowoczesnej - Katarzynę Lubnauer, czy zamierza zjednoczyć się z partią Teraz! Ryszarda Petru. 

- Byłoby to kompletnie niezrozumiałe dla wyborców, gdyby w tej chwili tworzyć jakąkolwiek federację z partią Teraz! - mówiła gościni TOK FM i przypomniała, że jej członkowie dobrowolnie zdecydowali się z Nowoczesnej odejść, manifestując wówczas swoją niechęć do tej partii.  

Przewodnicząca tłumaczyła także niskie poparcie dla swojej partii, zwracając uwagę na silną obecnie polaryzację. - Są dwa ugrupowania, które mają bardzo duże poparcie, a wszystkie pozostałe mają poparcie małe. W związku z tym tworzymy teraz szeroką Koalicję Europejską, która w sondażach jest bardzo blisko zwycięstwo - zaznaczyła. 

Dodała, że jeśli KE zda egzamin w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jest szansa, by była kontynuowana także podczas jesiennych wyborów parlamentarnych w Polsce. 

Obietnice PiS. Schetyna: Kaczyński przyznał mi rację. Kosiniak-Kamysz: Dobrze, że zmienił zdanie. Lubnauer: Solidnie się przestraszył

Z Petru, czy bez Petru

Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że jeśli partia Teraz! Ryszarda Petru będzie chciała przystąpić do Koalicji Europejskiej, to Nowoczesna nie będzie miała nic przeciwko temu. 

- Natomiast trudno, jeżeli ktoś wychodzi, trzaskając drzwiami i krzycząc jaka zła była ta Nowoczesna, a potem mówi: no właściwie to chcielibyśmy się z wami sfederalizować, dlatego, że nie wyszedł nam nowy projekt, to w tym momencie trudno to traktować jako objaw dobrej woli, tylko raczej desperacji - stwierdziła. 

Nowoczesna zanika? Katarzyna Lubnauer o 0,6 proc. poparcia dla partii: Wyborcy są zdezorientowani

Dziennikarz pytał jednak, czy - biorąc pod uwagę niskie poparcie dla Nowoczesnej - nie czas na desperację po jej stronie. 

- Traktujemy politykę jednak dość poważnie i uważamy, że jeśli tworzymy Koalicję Europejską, to nasi kandydaci startują z list KE. Jak wiemy, w przypadku partii Teraz! nie jest to takie oczywiste, ponieważ postanowiła poprzeć jednocześnie dwie listy - zaznaczyła przewodnicząca. 

Tłumaczyła, że w poniedziałek (11 marca) Ryszard Petru stwierdził, iż popiera Koalicję Europejską, ale Joanna Scheuring-Wielgus będzie startować prawdopodobnie z listy Wiosny i on to też popiera. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM