Strajk nauczycieli. MEN szykuje plan B. Resort przygotował projekty rozporządzeń

Resort edukacji chce złagodzić skutki planowanego na 8 kwietnia strajku nauczycieli. Przygotował więc dwa projekty rozporządzeń. Co się zmieni?
Zobacz wideo

Wygląda na to, że Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje jednak plan awaryjny na wypadek strajku nauczycieli podczas egzaminów. Resort przygotował dwa projekty rozporządzeń: zmieniające szczegółowe warunki i sposoby przeprowadzania egzaminów ósmoklasistów oraz egzaminów gimnazjalnych i maturalnych.

Zgodnie z projektami nowelizacji rozporządzeń dyrektor będzie mógł powołać w skład komisji nauczycieli spoza szkoły, jeśli nie znajdzie ich w swojej placówce.

Zasady obsadzania komisji egzaminacyjnych mają zmienić się jeszcze przed planowanym na 8 kwietnia strajkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Zgodnie z propozycją - w sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania do komisji egzaminacyjnej nauczycieli zatrudnionych w szkole, jej dyrektor będzie mógł powołać nauczycieli z zewnątrz. Taki plan awaryjny mógłby złagodzić skutki strajku.

Autorzy projektów twierdzą bowiem, że zmiana zasad pozwoli dyrektorom na większą elastyczność działania.

Co z uczniami podczas strajku? Warszawa szykuje dodatkowe autobusy, ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym

Zapisy budzą jednak wątpliwości związkowców, którzy dostali na wydanie opinii 21 dni. ZNP uważa, że takie przepisy mogą być niezgodne z prawem. Wiceszef związku Krzysztof Baszczyński mówi, że jest to "plan postawiony na głowie, który wywoła kolejny chaos w szkołach". 

- Na jakich warunkach osoby spoza szkoły będą pracować przy tych egzaminach. Kto im te warunki zapewni? Kto z nimi podpisze jakąkolwiek umowę? - pyta związkowiec. 

Zgodnie z rozporządzeniem przepisy mają wejść w życie już dzień po ogłoszeniu. Autorzy projektu w jego uzasadnieniu podkreślają, że pilne działanie wynika z potrzeby umożliwienia dyrekcji skorzystania z rozwiązania jeszcze tym roku szkolnym. Pierwsze egzaminy - gimnazjalne - startują 10 kwietnia

Strajk nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia i trwać do odwołania. Obecnie ZNP prowadzi właśnie referenda strajkowe w szkołach. Ich wyniki mają być znane po 25 marca.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM