Protest nauczycieli: Do Krakowa dołącza wsparcie dla protestujących w kuratorium. W Katowicach związkowcy wyszli na ulicę

Kilkuset nauczycieli wzięło udział w pikiecie przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Mieli ze sobą planszę z zarobkami nauczycieli. - Skoro jesteśmy belframi, to zrobimy lekcję pokazową "Analiza rzeczywistych zarobków nauczycieli" - mówi Lesław Ordon z oświatowej "Solidarności".
Zobacz wideo

Nauczyciele ze Śląska zdecydowali się na protest, bo mają dość niskich zarobków. Sami mówią, że płace w oświacie są żenująco niskie. - Na rękę mam 2800 złotych. Nie mówiąc o tym, że coraz więcej nam się na barki zrzuca i coraz trudniej się pracuje - mówi jedna z protestujących nauczycielek w rozmowie z reporterką TOK FM. 

Protestujący oprócz związkowych flag mają też planszę z zarobkami nauczycieli.

- Skoro jesteśmy belframi, to zrobimy sobie lekcję pokazową w temacie "Analiza rzeczywistych zarobków nauczycieli" - mówi Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność Region Śląsko-Dąbrowski.

Związkowcy przygotowali petycję do premiera Mateusza Morawieckiego, którą chcą wręczyć wojewodzie Jarosławowi Wieczorkowi.

Wojewoda najpierw nie znalazł czasu na przyjęcie petycji od związkowców, by po chwili zmienić zdanie. Organizatorzy manifestacji w Katowicach nie dali mu drugiej szansy. List do premiera przyjęła rzeczniczka.

Ruszyło wsparcie

Od wczoraj grupa nauczycieli z "Solidarności" prowadzi okupację budynku kuratorium w Krakowie. Protestujący domagają się nie tylko podwyżek, ale też rozmów z premierem Morawiecki. Zaprosili szefa rządu do Krakowa.

Okupacja kuratorium szybko się raczej nie skończy. Jak informuje szefowa oświatowej "Solidarności" w Małopolsce, Agata Łyko, do Krakowa jadą nauczyciele z innych stron kraju. - Wiemy na pewno, że w tej chwili już są w drodze przedstawiciele z Gdyni, Leszna, Warszawy, Wrocławia, Poznania - mówi. Nauczyciele, którzy dojadą do stolicy Małopolski, mają dołączyć do siedmiorga związkowców, którzy przebywają w budynku kuratorium.

Jak informuje reporter TOK FM, bezpośrednio po rozmowach w resorcie edukacji do Krakowa ma również przyjechać przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania "Solidarności" - Ryszard Proksa.

Referendum

W większości placówek oświatowych w kraju trwa referendum firmowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Od wyników głosowania, które mamy poznać 25 marca, zależy to w ilu szkołach i przedszkolach odbędzie się strajk nauczycieli. Bezterminowa akcja protestacyjna ma zacząć się 8 kwietnia. ZNP domaga się tysiąca złotych podwyżki.

Min. Anna Zalewska powtórzyła dziś, że podwyżki dla nauczycieli już się rozpoczęły. Jak przekonuje szefowa MEN,realizowane są też inne postulaty zgłaszane przez związki zawodowe.

Czytaj też: Anna Zalewska o słowach Marka Suskiego o pensjach nauczycieli. "Chcę przeprosić">>>

DOSTĘP PREMIUM