Biskupi o Deklaracji LGBT+: Rodzic ma prawo chronić dziecko przed demoralizacją

Episkopat chce wycofania "budzących wątpliwości rozwiązań" w karcie LGBT, którą podpisał prezydent Warszawy. Wcześniej zaniepokojenie decyzją Rafała Trzaskowskiego wyrażali warszawscy biskupi.

W stanowisku przekazanym w środę PAP czytamy, że karta proponuje "szereg działań o charakterze promującym środowiska homoseksualne bądź inicjatyw stygmatyzujących w wymiarach społecznych osoby wyznające inny światopogląd lub religię". "Innymi słowy, chociaż zakłada przeciwdziałanie dyskryminacji, to jednak sprzyja dyskryminacji innych" – ocenili autorzy stanowiska.

Zobacz wideo

Zdaniem biskupów wprowadzenie postulatów, zawartych w Deklaracji podpisanej przez prezydenta Warszawy, może spowodować nie tylko ograniczenie praw dzieci i rodziców, ale także prawa wszystkich obywateli – w tym nauczycieli i pracowników administracji samorządowej – do wolności słowa, w tym wolności do wyrażania sprzeciwu sumienia, wolności nauczania, a w przyszłości być może także wolności nauczania religii. Dodali, że projekt ten może łatwo pozbawić rodziców wpływu na wychowanie ich dzieci i "stać się programem je deprawującym".

Czytaj też: Deklaracja LGBT+. Co jest w treści dokumentu?

"Biskupi wraz z rodzinami i środowiskami wyrażającymi sprzeciw wobec wspomnianej karty, je wspierają i przypominają, że zgodnie z Konstytucję RP "każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed (…) demoralizacją. Dlatego też apelują o wycofanie budzących wątpliwości etyczne i prawne rozwiązań zawartych w tak zwanej karcie LGBT" – czytamy w komunikacie. 

"Atak na dzieci"

Podczas sobotniej (9 marca) konwencji PiS w podrzeszowskiej Jasionce, deklarację LGBT+ ostro krytykował prezes partii Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że jest ona atakiem na dzieci. 

Zaniepokojenie podpisaną przez Rafała Trzaskowskiego kartą wyrażali także biskupi warszawscy oraz Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak stwierdził, że godzi ona w prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Apelował także do Rzecznika Praw Obywatelskich,. Adama Bodnara, o podjęcie wspólnych działań. 

Czytaj też: Warszawscy biskupi zaniepokojeni Deklaracją LGBT+. Mają zastrzeżenia do standardów WHO>>>

TOK FM PREMIUM