Fort Trump. Nie będzie w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej

Fort Trump nie powstanie. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Amerykanie mają mieć inne plany co do swojej obecności wojskowej w Polsce. Znacznie mniejsze.
Zobacz wideo

Ministerstwo Obrony Narodowej miało otrzymać odpowiedź od amerykańskiego Departamentu Obrony w sprawie budowy w Polsce stałej bazy amerykańskiej - informuje "Gazeta Wyborcza".  dokumentu wynika, Fortu Trump w Polsce nie będzie.

Amerykanie mają być gotowi do zaproponowania wspólnych szkoleń oraz niewielkiego zwiększenia swojej obecności w Polsce. W grę ma wchodzić rozbudowanie magazynów sprzętu na polskim terytorium. Nie będzie natomiast nowej polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej. 

USA i Korea Południowa wstrzymują doroczne manewry wojskowe. Efekt spotkania Trump - Kim Dzong Un?

Pentagon ma ciąć bowiem ogólne wydatki na wspieranie wschodniej flanki NATO w Europie. Chce obniżyć koszty, które tutaj ponosi o 10 procent: w przyszłym roku budżet zostanie zmniejszony z 6,5 mld do 5,9 mld dol. Wydatki na wsparcie Polski mają wynieść 232 mln dolarów, natomiast na wsparcie Ukrainy wyniosą 250 mln dolarów. 

Andrzej Duda o forcie Trump

Przypomnijmy, najpierw premier Mateusz Morawiecki zaproponował w zeszłym roku wsparcie stałej bytności wojsk amerykańskich w Polsce 2 mld dolarów. Następnie prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Waszyngtonie proponował, aby zbudować w Polsce bazę o nazwie "Fort Trump". 

Pompeo zapowiada konkrety dot. obecności wojsk USA w Polsce i komentuje słowa Israela Katza 

- Psychologicznie Duda dobrze wyczuwa Trumpa i czyta, że jest on próżnym człowiekiem, nadwrażliwym na punkcie własnej godności. W tym sensie doradcy Dudy dobrze wyczuwają amerykańskiego prezydenta. Tylko że jest to aż śmieszne. Trump ma większe gratyfikacje niż nazwanie bazy jego nazwiskiem - mówił w Poranku Radia TOK FM prezes Fundacji Batorego, prof. Aleksander Smolar, komentując we wrześniu wizytę pierwszą wizytę polskiego prezydenta w Białym Domu.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Fort Trump. Nie będzie w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 3 razy 3

  Dudek zawsze moze poprosic o licencję Forda na budowę przez Morawieckiego elektrycznych samochodów Ford Trump.

 • gebe14

  Oceniono 3 razy 3

  adrian znowu załatwił sprawe...

 • getz54

  Oceniono 5 razy 3

  Decyzja Amerykanów wcale mnie nie dziwi. Wdzięcznośc Trumpa za owacje podczas jego wizyty w Warszawie ma swoją granicę. Ale Kongres Stanów Zjednoczonych to nie Trump. Dla nich Polska to nikt, ktoś bez imienia i nazwiska, jak prognoza pogody, przelotne zachmurzenie i mozliwe opady. To po pierwsze. Po drugie, Polska to nieprzewidywalny kraj zarządzany z szałasu na Nowogrodzkiej przez wioskowego szamana, który za nic i przed nikim nie odpowiada, a dodatkowo nie płaci swoich rachunków. Amerykanie nie chcą doświadczyc losu pana Birgfellnera, szwedzkiego funduszu inwestycyjnego, australijskiej firmy wydobywczej, którym ten ekonomista roku forum w Krynicy zacytował swojego brata, SPIEPRZAJ DZIADU. Minister Obrony Narodowej, kolega Macierewicz, był jedynym ministrem w NATO, którego pozbawiono certyfikatu dostępu do spraw tajnych i poufnych. Na spotkaniach NATO, robili sobie z zastępcą zdjęcie na ściance z planszą sojuszu i jechali na lotnisko, obrady odbywały się dalej bez Polaków. Zołnierze amerykańcy nie chcą umierac za Misiewiczów i Macierewiczów. Poza tym Amerykanie gardzą takimi słuzalczymi, obślizgłymi ludzmi jak Adrian Dudek i GMO
  (Genetycznie Modyfikowany Oszust) Morawiecki. Zdjęcie Dudka z biurkiem prezydenta Trumpa, uwazane w Polsce za ikonę dobrych stosunków z USA, raz na zawsze przekreśla odpowiedzialną współpracę wojskową z takim niepowaznym nikomu nie znanym ,,nikim,,

 • stork40

  Oceniono 2 razy 2

  brawo adrian

 • eski57

  0

  - NO i bardzo dobrze ! Bezpieczniejsi będziemy bez bazy , bo Rosjanie na pewno zrezygnują z zamierzenia wykierowania w naszym kierunku własnych rakiet , które – nie tylko tą bazę – w razie … zrównałyby z ziemią ! Nie mamy z Rosją sprzecznych interesów i trzeba próbować poszerzać stosunki gospodarcze , nawiązywać kulturalne … , jak sąsiad z sąsiadem ….

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -3

  Jesli mielibysmy sie dokladac to moze i lepiej sie stalo. Przypomnijmy USA w Lutym prekrczyllo 22 bln dlugu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX