Fort Trump. Nie będzie w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej

Fort Trump nie powstanie. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Amerykanie mają mieć inne plany co do swojej obecności wojskowej w Polsce. Znacznie mniejsze.
Zobacz wideo

Ministerstwo Obrony Narodowej miało otrzymać odpowiedź od amerykańskiego Departamentu Obrony w sprawie budowy w Polsce stałej bazy amerykańskiej - informuje "Gazeta Wyborcza".  dokumentu wynika, Fortu Trump w Polsce nie będzie.

Amerykanie mają być gotowi do zaproponowania wspólnych szkoleń oraz niewielkiego zwiększenia swojej obecności w Polsce. W grę ma wchodzić rozbudowanie magazynów sprzętu na polskim terytorium. Nie będzie natomiast nowej polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej. 

USA i Korea Południowa wstrzymują doroczne manewry wojskowe. Efekt spotkania Trump - Kim Dzong Un?

Pentagon ma ciąć bowiem ogólne wydatki na wspieranie wschodniej flanki NATO w Europie. Chce obniżyć koszty, które tutaj ponosi o 10 procent: w przyszłym roku budżet zostanie zmniejszony z 6,5 mld do 5,9 mld dol. Wydatki na wsparcie Polski mają wynieść 232 mln dolarów, natomiast na wsparcie Ukrainy wyniosą 250 mln dolarów. 

Andrzej Duda o forcie Trump

Przypomnijmy, najpierw premier Mateusz Morawiecki zaproponował w zeszłym roku wsparcie stałej bytności wojsk amerykańskich w Polsce 2 mld dolarów. Następnie prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Waszyngtonie proponował, aby zbudować w Polsce bazę o nazwie "Fort Trump". 

Pompeo zapowiada konkrety dot. obecności wojsk USA w Polsce i komentuje słowa Israela Katza 

- Psychologicznie Duda dobrze wyczuwa Trumpa i czyta, że jest on próżnym człowiekiem, nadwrażliwym na punkcie własnej godności. W tym sensie doradcy Dudy dobrze wyczuwają amerykańskiego prezydenta. Tylko że jest to aż śmieszne. Trump ma większe gratyfikacje niż nazwanie bazy jego nazwiskiem - mówił w Poranku Radia TOK FM prezes Fundacji Batorego, prof. Aleksander Smolar, komentując we wrześniu wizytę pierwszą wizytę polskiego prezydenta w Białym Domu.DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM