Włodzimierz Cimoszewicz: Hierarchowie Kościoła powinni posypywać głowy popiołem

Na wyższą niż podaną w raporcie przedstawionym przez Episkopat ocenił liczbę dzieci molestowanych przez duchownych Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem, może ona sięgać nawet 100 tysięcy.
Zobacz wideo

Danymi ujawnionymi przez Episkopat powinna zająć się prokuratura i Sejm - przekonywał w Wywiadzie Politycznym w TOK FM były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Wynika z nich, że od 1990 roku biskupstwo otrzymało 382 zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży. 198 dotyczyło osób poniżej 15 roku życia. Niespełna połowa przypadków wykorzystywania nieletnich w kościele trafiła do prokuratury. 

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza przed Kościołem jeszcze długa droga do tego, by duchowni w uczciwy sposób zaczęli rozmawiać na temat problemu pedofilii, dlatego   wskazał też na odpowiedzialność państwa. - Jest zobowiązane do bardziej energicznego działania. Nie ma patrzenia przez palce. Prokuratura musi się zająć tą sprawą zdecydowanie poważniej, Sejm tez musi się ta sprawa zająć - przekonywał.

"Powinni posypać głowy popiołem"

Duchowni podczas przedstawiania raportu podkreślali, że przestępstwa seksualne popełniane na dzieciach to problem nie tylko Kościoła, a sprawcom również należy się współczucie.

- Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w walce ze złem, ale musi także wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli szczerze żałują - powiedział zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski.

Zdaniem Cimoszewicza, to nie jest uczciwy sposób rozmowy na ten temat.

- Hierarchowie Kościoła katolickiego powinni przepraszać, przepraszać rodziny ofiar, posypywać głowy popiołem. A mówią o przebaczeniu i miłosierdziu dla sprawców. Zdumiewa mnie, że spokój duszy przestępcy w sutannie jest ważniejszy od losu ofiary - stwierdził Cimoszewicz.

- Fakt pedofilii, której sprawcami byli i są księża, jest poza dyskusją w wielu państwach świata. Lokalne kościoły tam były bardziej otwarte, uczciwe, empatyczne, gdy chodzi o stosunek do ofiar - dodał. 

Podobnego zdania jest dr Sebastian Duda, filozof, teolog, redaktor miesięcznika "Więź". - Przypominało to uderzanie się w niewłasne piersi, budzi to pewne zastrzeżenia i niesmak. To niewłaściwe usprawiedliwianie siebie samego - powiedział na antenie TOK FM.

Nawet sto tysięcy

Były premier - powołując się na dane liczbowe dotyczące przestępstw popełnianych na nieletnich przez księży w innych krajach (Irlandia - 35 tys., USA - 700 tys.) oraz na tzw. wysoką "ciemną liczbę", czyli przestępstwa nieujawnione przez ofiary np. z powodu wstydu czy strachu - zupełnie inaczej oszacował liczbę przypadków wykorzystywania nieletnich w polskim Kościele.

- W moim przekonaniu możemy myśleć o liczbie 80 tysięcy do 100 tysięcy ofiar pedofilii  w Polsce, za które odpowiedzialni są ludzie w sutannach - stwierdził. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (101)
Włodzimierz Cimoszewicz: Możemy myśleć o liczbie 80 tys. nieletnich molestowanych przez księży
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 19 razy 13

  Ale się pisowskie trolle rzuciły... Aż tak KC PiS boi się kościółkowych zboczeńców? Co im za to obiecali?

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 12

  Kler bardzo chętnie posypuje głowy popiołem... oczywiście wyłącznie cudze. Sam jest bezgrzeszny.

 • justas32

  Oceniono 18 razy 12

  Mam nadzieję że dożyję chwili kiedy papież oficjalnie ogłosi że żaden bóg nie istnieje ...

 • sacc77

  Oceniono 12 razy 8

  Aby w POLSCE było NORMALNIE, trzeba co najmniej:

  1. Wypowiedzieć konkordat
  2. Przywrócić przedwojenną procedurę wedle której Watykan zanim mianował biskupa musiał uzyskać zgodę na daną kandydaturę od władz Rzeczypospolitej a kandydat na biskupa musiał składać publiczne ślubowanie na wierność RP.
  3. Wyprowadzić ze wszystkich struktur Państwa funkcjonariuszy obcego państwa - Watykanu czyli:
  . A. Zlikwidować etaty kapelanów
  . B. Zlikwidować etaty katechetów a tym samym Wyprowadzić religię ze szkół
  4. Usunąć z rządu oraz życia politycznego wszystkich członków OPUS DEI i jakiegokolwiek zakonu. Członkowie OPUS DEI ślubowali wierność swej zwierzchności z Watykanu i priorytet religii nad racja stanu Państwa Polskiego i dlatego nie powinni mieć możliwości wpływu na polską politykę. Zakonnicy na stanowiskach rządowych (taki typowy polish joke) tez wiadomo kogo reprezentują.
  5. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  6. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  7. Usunąć z urzędów i szkół wszelkie symbole religijne oraz zlikwidować tzw.katolickie placówki oświatowo-wychowawcze.
  8. Uroczystości państwowe organizować wyłącznie w charakterze świeckim
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach jak również za poplecznictwo ochraniających ich biskupów.
  10. Wstrzymać dofinansowywanie "dzieł" KRK z kasy państwa !
  11. Ścigać z urzędu za wywoływanie presji w celu wymuszenia uczestnictwa w praktykach religijnych przez nauczycieli, dowódców i innych osób przełożonych
  12. Zlikwidować przepisy o wartościach chrześcijańskich w radiu i telewizji
  13. Nakazać przestrzegania norm hałasu, niezależnie od wyznania - dzwonić albo wrzeszczeć przez megafon na procesjach na terenach przemysłowych lub w zamkniętych pomieszczeniach
  14. Nakazać organizacjom religijnym przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych wobec osób, które z nich wystąpiły na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym

  Kościuszko miał rację pisząc w swoim memoriale:
  - "KOŚCIÓŁ WINIEN BYĆ ODDZIELONY OD PAŃSTWA,
  NIE WOLNO MU ZAJMOWAĆ SIĘ KSZTAŁCENIEM MŁODZIEŻY!.
  NARÓD POWINIEN BYĆ PANEM WŁASNEGO LOSU I JEGO PRAWA POWINNY BYĆ NADRZĘDNE WOBEC PRAW KOŚCIOŁA.
  ŻADNA RELIGIA NIE MOŻE IM PRZECZYĆ ODWOŁUJĄC SIĘ DO PRAWA BOSKIEGO, PRZECIWNIE, KAŻDA RELIGIA POWINNA BYĆ POSŁUSZNA PRAWOM USTANOWIONYM PRZEZ NARÓD"

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 10 razy 8

  NIE POPIOŁEM A MŁOTEM PO PEDOFILSKICH ŁBACH!

 • cedet

  Oceniono 11 razy 7

  PANIE CIMOSIEWICZ zgadzam się z PANEM, lecz CZERŃCY sypią popiół owieczkom w środę popielcową, a nie sobie. Taka to jest ZAKŁAMANA SEKTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kater-11

  Oceniono 10 razy 6

  Należy hierarchów postawić przed sądem i wsadzić na długoletnie więzienie. Wszyscy obrońcy pedofilów w kościele katolickim zasługują na długoletnie więzienie. W więzieniu pedofile są specjalnie traktowani przez więźniów. Hierarchowie zasługują na spotkanie z więźniami . Tam jest ich miejsce w przyszłości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX