Prezydent podpisze nowelizację, dzięki której do TVP wpłynie 1,26 mld zł. "Chodzi o o utrzymanie mediów publicznych"

O decyzji Andrzeja Dudy poinformował rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. Zdaniem rzecznika, rekompensata będzie mieć szczególne znaczenie dla utrzymania oddziałów regionalnych TVP i Polskiego Radia.
Zobacz wideo

Nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych uchwalił pod koniec lutego Sejm; 27 lutego poparł ją Senat. Jak zapowiedział Błażej Spychalski, prezydent podpisze nowelę, która zakłada rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

Zdaniem rzecznika Andrzeja Dudy, rekompensata będzie mieć szczególne znaczenie dla utrzymania oddziałów regionalnych TVP i Polskiego Radia, które - jak zaznaczył - "bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować".

Spychalski ocenił też, że "krytyczna sytuacja mediów publicznych" wynika z tego, że coraz mniej osób płaci abonament. Jak mówił w RMF FM, "załamanie wpływów" z tego tytułu nastąpiło po słowach premiera Donalda Tuska w 2007 roku, gdy mówił on o "niepłaceniu abonamentu".

"Chodzi o utrzymanie mediów publicznych, chodzi o misyjność mediów publicznych" - oświadczył rzecznik prezydenta.

Dopytywany czy prezydent zdecydował się podpisać nowelę w zamian za przyjęcie przez Sejm ustawy frankowej, Spychalski zaprzeczył.

Czytaj też: "Prof. Zybertowicz i jego żona znajdą się na skraju ubóstwa". Rzecznik prezydenta Dudy o pozwie opozycjonistów z czasów PRL>>>

TOK FM PREMIUM