Ustawa o związkach partnerskich bez związków partnerskich w nazwie? Wgryzamy się w słowa rzecznika Andrzeja Dudy

- Prezydent nie poprze związków partnerskich, ale byłby skłonny zgodzić się na wprowadzenie statusu osoby najbliższej - zadeklarował rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. O to, co mogłoby się znaleźć w takiej ustawie, pytamy prawników.
Zobacz wideo

- Gdyby taka była wola parlamentu, to on (prezydent) jest w stanie podpisać takie rozwiązanie o statusie osoby najbliższej - to dotyczy głównie sytuacji związanych ze sprawami zdrowotnymi w szpitalach, z informacją o chorym - mówił w RMF FM rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. Nie jest to nowy pomysł - sam Andrzej Duda wspominał o tym jeszcze w maju 2015 roku, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Pytany był wówczas, co zrobi, jeżeli zgłoszą się do niego przedstawiciele środowisk LGBT z postulatem wprowadzenia małżeństw homoseksualnych. Odpowiedział: "Powiem im szczerze, że nie zgadzam się na małżeństwa jednopłciowe, ani nie widzę powodu, by legalizować związki partnerskie. Ale myślę, że byłoby możliwe uznanie statusu osoby najbliższej, która mogłaby choćby dowiadywać się w szpitalu o stanie zdrowia czy odbierać korespondencję".

W 2017 roku słowa te podtrzymał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Przyznał, że stara się, także w życiu prywatnym, "szanować wszystkich i czynić tak w swoim życiu, żeby ludzie, z którymi się spotykam, z mojej pracy mieli pożytek, a nie przeszkodę". - Więc jeśli można, jeśli państwo może komuś poprawić życie, to pewnie trzeba dyskutować nad tym, w jaki sposób można tego dokonać w sensie prawnym, bo to ma bardzo wiele później różnych niuansów i dodatkowych elementów - dodał Szczerski. Zaznaczył wówczas, że nic mu nie wiadomo, o tym, by w kancelarii prezydenta toczyły się prace nad taką ustawą.

Status osoby najbliższej - to już (trochę) istnieje

Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO), którego zapytaliśmy o ten pomysł, zwrócił uwagę, że status osoby najbliższej w polskim prawie funkcjonuje i, co więcej, sądy się na niego powołują. Były minister sprawiedliwości stwierdził, że w tym przypadku "sądy wyprzedziły politykę". Polityk zaznaczył, że jego zdaniem na te słowa rzecznika prezydenta należy patrzeć raczej w kontekście politycznym.

O to, czy taka ustawa miałaby rację bytu i co mogłaby zawierać, zapytaliśmy prawników, ekspertów prawa antydyskryminacyjnego. Adwokat Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii przyznał, że w polskim prawie karnym istnieje już pojęcie osoby najbliższej. Obejmuje ono, poza małżonkiem, również osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. - Jeśli dobrze odczytuję intencję pana prezydenta, to miałaby ona polegać na uregulowaniu statusu osób, które pozostają we wspólnym pożyciu, a więc tzw. konkubinacie, ale nie mogą albo nie chcą zawrzeć małżeństwa. W obecnym stanie prawnym konkubinat nie stanowi oddzielnej instytucji tak jak np. małżeństwo. Łączą się z nim jedynie pewne uprawnienia, jak np. prawo do odmowy składania zeznań. Są one jednak mocno rozproszone w systemie prawa. Jak rozumiem, pan prezydent chce ten stan zmienić - tłumaczył w rozmowie z TOK FM.

Adwokatka Anna Mazurczak z kolei wyliczała kwestie, które taka ustawa mogłaby regulować: dziedziczenie, sprawa pochówku, ubezpieczenia zdrowotnego, renty - wszystko to przysługuje dziś tylko małżonkom, a nie osobom, które żyją w związku nieformalnym. O ile jednak nie jest trudne stworzenie listy regulacji, które mogłyby się w ustawie o statusie osoby najbliższej znaleźć, o tyle powstaje pytanie: jak udowodnić, że ktoś jest dla kogoś właśnie osobą najbliższą?

Osoba najbliższa zgłaszana w urzędzie?

Anna Mazurczak przyznaje, że jeśli wprowadzilibyśmy jakieś urzędowe potwierdzenie tego specjalnego statusu, byłoby to niemal jednoznaczne z instytucjonalizacją związku partnerskiego. - Jedyne, czego unikamy, to jak rozumiem stworzenie instytucji, która się nazywa związek partnerski. Co byłoby utrudnieniem praktycznym - partnerzy za każdym razem musieliby wykazywać przed organami, że pozostają w stałym pożyciu - tłumaczy adwokatka. 

- To brzmi trochę tak, jakby pan prezydent mówił: jestem przeciwny ustawie o związkach partnerskich, ale jestem skłonny przyznać te same uprawnienia inną drogą - podsumowuje. 

Pytań jest znacznie więcej - związek partnerski ma to do siebie, że zmienia stan cywilny. Czy status osoby najbliższej też by go zmieniał? I jak wyglądałoby wybranie kogoś na osobę najbliższą? O tym ani prezydent Andrzej Duda, ani jego rzecznik nie mówili. Paweł Knut przyznaje również, że nie słyszał, by gdziekolwiek toczyły się prace nad projektem takiej ustawy. 

Przypomnijmy, że w Sejmie leży projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany przez Nowoczesną. Przygotowanie własnego projektu w tej sprawie zapowiedziała również - ustami Sylwii Spurek - Wiosna Roberta Biedronia. 

DOSTĘP PREMIUM