Joanna Scheuring-Wielgus dwójką na warszawskiej liście Wiosny Roberta Biedronia. "To zaszczyt"

- Witaj w domu, witaj w Wiośnie - tak Robert Biedroń witał w Wiośnie posłankę Joannę Scheuring-Wielgus. - To dla mnie i dla Wiosny zaszczyt, że Joanna dołączy do naszej drużyny - dodał. Konferencja dotycząca startu polityczki z list Wiosny odbyła się przed budynkiem polskiego episkopatu.
Zobacz wideo

Wybór miejsca nie jest przypadkiem: Scheuring-Wielgus od dawna angażuje się w kwestie dotyczące ujawniania informacji na temat pedofilii w Kościele.

Jak poinformował Robert Biedroń, w Wiośnie wszyscy jednogłośnie głosowali za kandydaturą posłanki. Podkreślił, że Scheuring-Wielgus wystartuje z drugiego miejsca na warszawskiej liście jego partii w wyborach do europarlamentu.

- Jestem przekonany, że także będąc w Parlamencie Europejskim, Joanna będzie kontynuowała to trudne zadanie uzdrawiania Polski, z tego wszystkiego, co przez 30 lat naszej demokracji nie zostało zrobione. W końcu trzeba wziąć miotłę i to pozamiatać, jak robi się wiosenne porządki. To robi Joanna od wielu lat - oświadczył lider Wiosny.

Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka ugrupowania Teraz!, jest z Torunia, gdzie ma mocną pozycję. Jednak listę Wiosny w tym okręgu otwierać ma, według medialnych spekulacji, Wanda Nowicka, która przed laty działała w Ruchu Palikota. Była też, z ramienia tego ugrupowania, wicemarszałkinią Sejmu.

Teraz!, ugrupowanie, które współtworzy Scheuring-Wielgus, popiera Koalicję Europejską. Ale postawa posłanki, w kwestiach dotyczących pedofilii w Kościele, była dla KE problemem. Bo koalicje współtworzy np. PSL, a ludowcy słyną  z konserwatyzmu.

Scheuring-Wielgus, przypomnijmy, w lutym wraz z przedstawicielami fundacji "Nie lękajcie się" przekazała papieżowi Franciszkowi raport dotyczący tuszowania przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich w polskim Kościele katolickim. Jest też autorką mapy, pokazującej przypadki takiego wykorzystywania w Polsce. 

Sheuring-Wielgus jest również bardzo zaangażowana w feminizm, zawsze bierze udział w demonstracjach i protestach poświęconych prawom kobiet. 

Była też parlamentarzystką, która najaktywniej popierała protest niepełnosprawnych w Sejmie w kwietniu 2018 roku. 

TOK FM PREMIUM