Prokurator IPN nie podjął na nowo lustracji Antoniego Macierewicza

Z ustaleń IPN wynika, że oświadczenie lustracyjne Antoniego Macierewicza jest prawdziwe, co ma oznaczać, że nie współpracował on ze służbami PRL. O ponowną weryfikację złożył w lutym Cezary Tomczyk.
Zobacz wideo

Wniosek o ponowne przeprowadzenie weryfikacji prawdziwości oświadczenia lustracyjnego byłego szefa MON 11 lutego 2019 roku do Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Warszawie złożył poseł PO Cezary Tomczyk. 

Biuro Lustracyjne IPN stwierdziło jednak, że postępowanie w sprawie weryfikacji prawdziwości oświadczenia lustracyjnego złożonego w 2007 roku przez posła Antoniego Macierewicza zostało prawomocnie zakończone 9 lutego 2009 roku wydaniem zarządzenia "o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu, wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą". A to według IPN oznacza, że Antoni Macierewicz ani nie pracował dla służb PRL ani z nimi nie współpracował.

"Teczki innych opozycjonistów nie zostały spalone"

Dwie książki prześwietlaniu przeszłości i powiązań byłego szefa MON poświęcił dziennikarz Tomasz Piątek. "Macierewicz i jego tajemnice", została wydana w 2017 roku. W zeszłym roku ukazała się "Macierewicz. Jak to się stało?". Według dziennikarza, polityk PiS był traktowany przez służby PRL w "sposób szczególnie uprzywilejowany".
- Jego najważniejsza teczka, esbecki kwestionariusz ewidencyjny, została zniszczona w styczniu 1990 roku, kiedy komuniści palili akta najważniejszych swoich agentów. To niezwykłe, bo teczki innych opozycjonistów nie zostały spalone. Ta książka jest rekonstrukcją. Można odtworzyć związki Antoniego Macierewicza z esbekami. Innych opozycjonistów katowano, wsadzano do więzień, wywożono do lasu. Antoniego Macierewicza to nie spotykało - mówił Piątek w grudniu na antenie TOK FM. Przekonywał też, że Macierewicz twierdzi, że jego ojciec został zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa, a tymczasem, jego ojciec popełnił samobójstwo, a wcześniej został zwerbowany jako agent Z3.

DOSTĘP PREMIUM